Sindrom Dorijana Greja – Strah od starenja
Sindrom Dorijana Greja predstavlja skup simptoma koje karakteriše patološki strah od starenja.
U prirodi čoveka, od davnina je težnja da sačuva mladalački izgled. U modernom dobu ona je postala imperativ ne samo žena, već i muškaraca. Tome su doprineli brojni anti aging tretmani i reklame za preparate, ali i uticaj društevnih mreža koji je postavio nove standarde lepote.
Iako svi nastojimo na neki način da očuvamo prirodnu lepotu lica, svesni smo je starenje prirodni proces koji ne možemo izbeći. Međutim, problem nastaje kada osoba pokazuju otpor prema starenju koji prelazi u ekstremni strah.
Zvanično, sindrom Dorijana Greja nije naveden u katalogu mentalnih bolesti, ali psiholozi smatraju da patologija zahteva lečenje. U protivnom može da utiče na kvalitet života, pa i da dovede do depresije.
Kada se pojavio sindrom Dorijana Greja?
Sindrom Dorijana Greja se definiše kao „kulturni i društveni fenomen koji karakteriše čovekov ekstremni ponos na svoj lični izgled i kondiciju svog tela, što je praćeno poteškoćama u suočavanju sa zahtevima psihičkog sazrevanja i starenjem njegovog tela“.
Naziv je dobio po čuvenom romanu Oskara Vajlda „Slika Dorijana Greja“. Vajld pripoveda priču o čoveku koji čezne za večnom mladošću, te poželi da njegov portret prođe kroz proces starenja umesto njega.
Problem je prvi opisao 2000. godine psihijatar Burkhard Brosig, koji je primetio da mnogi ljudi dolaze na terapije u paničnom strahu od starenja. Godinu dana kasnije sindrom je predstavljen u delu „The Dorian Gray Syndrome: Psychodynamic Need for Hair growth Restorers and other fountains of youth“. U njemu je izneta nerealna potraga muškaraca za telesnim savršenstvom uz pomoć lekova i estetske hirurgije i posledice po mentalno zdravlje.
Važno je napomenuti da osobe koje pate od sindroma Dorijana Greja nisu samo opsednute time da izgledaju mlado, već u svakom pogledu nastoje da uspore svoj rast, uključujući i emocionalni deo. Naime, one nastavljaju da vide život kao tinejdžeri, te se tako i ponašaju.
Zašto se javlja sindrom Dorijana Greja?
Sindrom Dorijana Greja proizilazi iz podudarnih i preklapajućih kliničkih koncepata. Povezuje se, pre svega, sa narcisoidnim poremećajem ličnosti, ali i sa dismorfofobijom koju karakteriše opsesivna ideja da je neki deo sopstvenog dela tela deformisan, ružan ili nesrazmeran, te osoba nastoji da ga popravi. Pojedini autori ga povezuju i sa parafilijom, tj. seksualnim devijacijama koje se manifestuju sklonošću ka neobičnom, abnormalnom seksualnom činu ili objektu.
U osnovi se nalazi strah od odbacivanja, jer nisu ispunjeni standardi lepote. Osobe sa ovim sindromom smatraju da imati dobro telo znači imati dobar život. Nažalost, donekle su u pravu, jer smo svedoci postavljanja merila zapošljavanja na osnovu fizičkog izgleda.
Pored društvenih faktora, uticaj ima i sam karakter ličnosti. To znači da on nas samih zavisi da li ćemo dozvoliti da nas okruženje objektivizira ili ne.
Kako prepoznati sindrom Dorijana Greja?
Bez obzira što ne postoji standardizacija simptoma ovog sindroma Brosig je identifikovao određene karakteristike.
Pored izraženog straha od telesnih deformiteta, osobe sa sindromom Dorijana Greja odbijaju da prihvate proces fizičkog i emocionalnog sazrevanja. Opsednute su estetskim intervencijama, kao i prepratima protiv starenja i lekovima za impotenciju. Maštaju da će im novi tretman ili procedura vratiti mladost. Kada shvate da još uvek nema izvora mladosti postaju frustrirani. Ipak, oni veruju da je to neuspeh nauke i hirurgije, a ne njihove percepcije.
Sindrom Dorijana Greja prate i anksiozni poremećaji, poremećaji ličnosti, kao i samodestruktivno ponašanje.
Patološki strah od starenja ne treba olako shvatiti, već na vreme potražite pomoć u psihološkom savetovalištu Sana.
Povezani Postovi
Zašto se javlja strah od napuštanja i kako ga prevazići?
Strah od napuštanja predstavlja iracionalan, neopravdan strah da će vas ljudi...
Pervazivni razvojni poremećaji
Pervazivni razvojni poremećaji predstavljaju grupu neuropsihijatrijskih...