Predmenstrualni disforični poremećaj
Predmenstrualni disforični poremećaj je poremećaj raspoloženja koji karakterišu emocionalni, kognitivni i fizički simptomi. Javlja se u lutealnoj fazi menstrualnog ciklusa, tj. između ovulacije i menstruacije. Dolazi do poboljšanja već u prvim danima nakon početka menstruacije, a minimalnog je intenziteta ili izostaje u sedmici nakon menstruacije.
Za razliku od predmenstrualnog sindroma (PMS), predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD) je ozbiljniji oblik, jer ima dubok uticaj na kvalitet života, otežavajući obavljanje posla, održavanje međuljudskih odnosa, pa čak povećava rizik i od samoubilačkih ideja.
Istraživanja pokazuju da pogađa oko 5 odsto žena u reproduktivnom periodu. Međutim, smatra se da je taj broj daleko veći, jer mnoge od njih nisu ni svesne postojanja problema, već svoje ponašanje pripisuju predmenstrualnom sindromu. Imajući ovo u vidu psihološko savatovalište Sana vam otkriva kako da prepoznate simptome PMDD-a.
Zašto se javlja predmenstrualni disforični poremećaj?
S obzirom da se javlja tokom lutealne faze menstrualnog ciklusa, kao uzročnik navodi se promena nivoa hormona. Odnosno, abnormalna reakcija na normalne hormonske promene koje se dešavaju sa svakim menstrualnim ciklusom. Promene hormona mogu izazvati nedostatak serotonina. Kako se ova supstanca prirodno nalazi u mozgu i crevima promene u lučenju utiču na raspoloženje i izazivaju fizičke simptome.
Ipak, tačan razlog zašto dolazi do ovih promena nije poznat. Stručnjaci ističu da genetika ima važnu ulogu. To znači da je veća verovatnoća da se javi kod žena u čijoj je porodici već registrovan. U većem riziku su i one koje pate od depresije, postporođajne depresije ili nekog drugog poremećaja raspoloženja.
Predmenstrualni disforični poremećaj može biti posledica traumatičnih događaja, kao što su fizičko i emocionalno nasilje. Dok stres pogoršava simptome.
Kao faktori rizika navodi se i način života, pre svega, pušenje koje utiče na hormonsku preosetljivost.
Kako se ispoljava predmenstrualni disforični poremećaj?
Pored karakterističnih fizičkih simptoma predmenstrualnog sindroma, kao što su bol i grčevi u stomaku, preosetljive i otečene grudi, bol u mišićima i zglobovima, glavobolje, osećaj nadutosti, PMDD donosi i psihičke tegobe. Upravo zbog njih se se smatra problemom mentalnog zdravlja.
Najčešći simptomi su nagle promene raspoloženja, nervoza, osećaj tuge ili očaja, pa čak misli o samoubistvu. Javlja se i osećaj napetosti ili anksioznosti, koji prate napadi napike i plač. Nedostatak interesovanja za svakodnevne aktivnosti i odnose je još jedan znak ovog poremaćaja.
Pojedine pripadnice lepšeg pola se suočavaju sa težom kontrolom besa i osećajem kao da su na ivici. Otežana je i koncentracija, dok je žudnja za hranom pojačana. Javljaju se i poremećaji spavanja, što dodatno produbljuje druge simptome.
Koji je tretman za PMDD?
Predmenstrualni disforični poremećaj je ozbiljno, hronično stanje koje zahteva lečenje. Važnu ulogu ima psihoterapija.
Kognitivno bihejvioralna terapija pomaže ženama sa ovim poremećajem da prepoznaju i modifikuju probleme koji se ponavljaju, kao i obrasce razmišljanja i ponašanja koji ometaju normalno funkcionisanje ili pogoršavaju simptome, posebno depresije. Takođe, upravljanje stresom, kao što su tehnike opuštanja, u velikoj meri doprinose ne samo ublažavanju simptoma, već i njihovoj eliminaciji.
Drage dame, ukoliko ste prepoznale neke od navedenih simptoma potražite pomoć u psihološkom savetovalištu Sana.
Povezani Postovi
Anhedonija
Anhedonija predstavlja emocionalno stanje koje karakteriše nemogućnost osećanja...
Toksična pozitivnost – Koji su njeni znaci i zašto je opasna?
Toksična pozitivnost predstavlja disfunkcionalno emocionalno upravljanje bez...