Kognitivno bihejvioralna terapija
Kognitivno bihejvioralna terapija je najraprostranjenija tehnika u psihoterapiji.
Nastala je sintezom kognitivne i bihejvioralne terapije. Tvorac kognitivne terapije je američki psiholog Aron Bek, a razvijena je na osnovu kritike eksperimentalne psihologije i psihoanalize. Naime, ove teorije nisu davale zadovoljavajuća objašnjenja za kompleksna ponašanja i razvoj kongnitivnih funkcija, a sam proces terapije bio veoma dugotrajan.
U početku, novi pristup je korišćen za lečenje različitih stanja koja donosi depresija. Da bi se kasnije razvio i test za anksioznost, skala beznađa, skala suicidalnih ideja…
Šta je kognitivno bihejvioralna terapija i koje psihičke probleme rešava otkriva vam u ovom blogu psihološko savetovalište, Sana.
Kognitivno bihejvioralna terapija polazi od kognitivnog modela emocionalnih reakcija
Kognitivna terapija deluje, pre svega, na kogniciju, a dugoročno i na ponašanje. Bihejvioralna terapija deluje, prvenstveno, na ponašanje, a zatim i na kognitvne procese.
Spajajući ova dva polazišta, kognitivno bihejvioralna terapija se zasniva na naučnoj činjenici da naše ponašanje nije izazvano spoljašnjim faktorima, već našim mislima. Odnosno, da su naše misle glavni krivci za naša osećanja i ponašanje, za našu uznemirenost, a ne spoljašnji događaji. To znači da se možemo osećati bolje ako promenimo način na koji mislimo, bez obzira što se nezadovoljavajuća situacija nije promenila.
Za razliku od drugih tehnika, kognitivno bihejvioralna terapija najbrže dovodi do željenih rezultata, ali je efekat dugotrajan. Prosečan broj seansi kod nje je 10 do 16, dok druge metode lečenja mogu da traju i godinama.
Kognitivno bihejvioralna terapija aktivno uključuje pacijenta u proces lečenja
Kognitivno bihejvioralna terapija je direktna. Psiholog postavlja pitanja i na osnovu odgovora pacijenta dobija jasnu sliku uzroka problema. Međutim, on ne govori pacijentu šta bi trebalo da oseća ili čemu da teži, već ga podstiče na samostalno razmišljanje. Zapravo, saveti psihologa kod ove terapije usmerevaju na ponašanje kojim će ostvariti ciljeve.
Imajući ovo u vidu možemo da kažemo da se kognitivno bihejvioralna terapija temelji na zajedničkom radu klijenta i terapeuta u identifikaciji i razumevanju problema, a zatim i njegovom rešavanju. Pristup je individualan i usmeren na teškoće ovde i sada, pa i strategije tretmana zavise od pojedinca.
Kognitivno bihejvioralna terapija je edukativna
Kognitivno bihejvioralna terapija ističe važnost domaćih zadataka za vaše mentalno zdravlje. Njihova uloga je da klijent i nakon terapije aktivno radi na sebi. Na taj način sagledava kako sebe unesrećuje svojim iskrivljenim i nerealističnim razmišljanjem, te uvežbava nove načine razmišljanja i ponašanja koji vode ka realnijoj proceni situacije u kojoj se nalazi.
Takođe, domaći zadaci uče pacijenta da prihvati sebe i druge kao bića koja greše. Samim tim se postiže i veća tolerancija na privremeni neuspeh, koji ne predstavlja kočnicu, već izazov za napredovanje.
Šta leči kognitivno bihejvioralna terapija?
Kognitivno bihejvioralna terapija je struktuirana, planirana i usmerena u tretiranju različitih vrsta problema.
Pored despresije, ona uspešno rešava opsesivno kompulsivni poremećaj, sve vrste fobija, napad panike, poremećaje ishrane, generalizovani anksiozni poremećaj, posttraumatski stresni poremećaj, probleme u učenju i komunikaciji, kao i bolesti zavisnosti.
Imajte u vidu da je svaki problem rešiv. Zato nemojte da čekate, već potražite stručnu pomoć u psihološkom savetovalištu Sana.
Povezani Postovi
Emocionalna nezrelost kod odraslih – Kako da je prepoznate?
Emocionalna nezrelost kod odraslih, nažalost, nije retka pojava. Zrelost znači...
Strah od pauka – Arahnofobija
Strah od pauka ili arahnofobija predstavlja najčešći oblik zoofobije. Razni...
Perfekcionizam – Šta je i kako se ispoljava?
Perfekcionizam predstavlja karakternu osobinu koja je vezana za visoke standarde...
Covid 19 i mentalno zdravlje
Covid 19 i mentalno zdravlje su povezani i više nego što i zaista znamo. Veliki...