Ergofobija – Strah od rada
Ergofobija predstavlja iracionalan i intenzivan strah od rada ili obavljanja poslovnih zadataka. Na to ukazuje i sam naziv koji potiče od grčkih reči “ergon”, što znači rad, posao i “phobos”, tj. strah.
Strah od posla se može opisati i kao opšti strah od preuzimanja odgovornosti pri radu. Pri čemu nije vezan za objekat ili osobu. Često dolazi i u kombinaciji sa drugim strahovima i poremećajima, kao što je strah od donošenja pogrešnih odluka, socijalna fobija, generalizovani anksiozni poremećaj.
Iako se smatra posledicom modernog doba, ergofobija je, zapravo, bila poznata još u davna vremena, ali je smatrana lenjošću. Tako ju je William Upson definisao kao “umetnost lenjosti” i “morbidnog straha ili mržnje prema radu”. Kada je 70-ih godina uveden burn out sindrom tumačena je kroz odlike sagorevanja na poslu.
Odnosno, kroz fizičku i emocionalnu iscrpljenost, povezanu sa negativnim stavovima koji proističu iz intenzivnih interakcija u radu sa ljudima. Da bi danas bila posmatrana kao zasebni problem.
S obzirom da poslovni svet čini važan deo života svakog odraslog čoveka psihološko savetovalište Sana vam otkriva kako da prepoznate ergofobiju.
Šta izaziva strah od rada?
Ergofobija se javlja kako kod ljudi koji su već bili u radnom odnosu, tako i kod onih koji nikada nisu radili. Obično se povezuje sa traumatičnim iskustvo na poslu. Uznemiravanje, zlostavljanje, mobing od strane nadređenih, povreda na radu – samo su neki od čestih pokretača. Mada uzročnik može biti i trauma iz detinjstva.
Kao okidač se navodi i strah od odbijanja. Naime, osobe koje su iznenada dobile otkaz ili više puta odbijane na intervijuima razvijaju fobiju od zapošljavanja. Takođe, shizofrenija je u pojedinim sitacijama okidač, jer ona dovodi do straha od društvenih situacija, samim tim onemogućava obavljanje posla.
Pojedini lekovi, stres, kao i problemi sa spavanjem mogu biti pokretači problema. Veći rizik od razvoja ergofobije imaju depresivne osobe.
Kako prepoznati strah od posla?
Osoba koja pati od ergofobije ispoljava anksioznost na poslu. Već pri samoj pomisli na rad mogu se javiti napadi panike. Imajući ovo u vidu ne čudi što na sve načine se trudi da izbegne odlazak na posao.
Uz nelagodu prisutni se i fizički simptomi, kao što su vrtoglavice, mučnine, preznojavanje, lupanje srca. Zatim, potreba da se traži smisao u svemu, osećaj da treba pobeći iz trenutne situacije. Vremenom se može razviti i depresija, te se stanje dodatno komplikuje.
Nije redak slučaj da osoba koja se suočava sa strahom od posla krene sa prekomernom upotrebom alkohola, lekova ili nekih drugih ilegalnih psihoaktivnih supstanci, te su bolesti zavisnosti česti pratioci ove fobije.
Kako ergofobija utiče na celokupni život?
Baš kao svaka druga fobija, tako i strah od posla narušava kvalitet života. U ovoj situaciji je problem dodatno izražen jer direktno utiče na finansije i nemogućnost održavanja kontakta sa ljudima. Što za posledicu može imati loše prodične odnose, pa i rastanak.
Ergofobija je problem koji ne treba olako shvatiti, jer je za lečenje potrebna pomoć psihologa. Zato ako ste primetili kod sebe ili bliske osobe neki od njenih simptoma kontaktirajte psihološko savetovalište Sana.
Povezani Postovi
Sindrom toksične majke
Sindrom toksične majke nije redak slučaj u modernom društvu. Biti majka je...
Emocionalna nezrelost kod odraslih – Kako da je prepoznate?
Emocionalna nezrelost kod odraslih, nažalost, nije retka pojava. Zrelost znači...