Disfunkcionalna porodica
Disfunkcionalna porodica je pojam koji se sve češće sreće u modernom dobu.
Porodica je složeni sistem u kome različite jedinke funkcionišu zasebno, ali i u celini. Ona je, zapravo, osnovna jedinica društva u kojoj se deca razvijaju, stiču navike, grade svoja uverenja i prva shvatanja o svetu oko sebe. Imajući ovo u vidu možemo slobodno da kažemo da je porodica temelj svih životnih puteva i odluka, ali i zona komfora u teškim danima.
Nažalost, ne vladaju u svim porodicama ljubav, razumevanje i dobri odnosi. Postoje i one u kojima nema brižnosti, posebno za najmlađe, te su česte partnerske svađe pred decom. Mogu ih pratiti i zlostavljanje dece od strane pojedinih roditelja. Svi ovi problemi dešavaju se kontinuirano i redovno što navodi druge članove da se prilagode takvim postupcima.
S obzirom da statistički podaci pokazuju da oko 70 odsto porodica pokazuje neke znake disfunkcionalnosti psihološko savetovalište Sana vam otkriva uzroke i posledice ovog problema.
Zašto nastaje disfunkcionalna porodica?
Disfunkcionalne porodice prožimaju sve slojeve društva, bez obzira na kulturološki, finansijski ili intelektualni status. One su, prvenstveno, rezultat dvoje odraslih osoba, od kojih jedna obično otvoreno zlostavlja, a druga je suzavisna. Bolesti zavisnosti, takođe, su jedan od vodećih pokretača. Mada i nelečene mentalne bolesti jednog člana mogu negativno da utiču na ostale, dovodeći do sukoba.
Stilovi roditeljstva igraju važnu ulogu. Naime, tokom odrastanja ljudi često prihvataju navike i obrasce ponašanja svojih roditelja ili staratelja. Ako su u detinjstvu bili zlostavljani od strane roditelja, postoji rizik da i oni to čine svojoj deci ili da prihvate sasvim drugi stil, a to je preterana popustljivost i potpuni nedostatak kontrole nas mališanima.
Disfunkcionalna porodica se može javiti i u slučaju da su roditelji previše kritički orijentisani, perfekcionisti ili, pak, nemaju dovoljno empatije za bližnje.
Kako prepoznati disfunkcionalnu porodicu?
Nijedna porodica nije savršena. Svaka s vremena na vreme doživljava loš period ispunjen stresom, nesuglasicama, pa i bolom. Međutim, ljubav, poštovanje, poverenje, podrška i dobra komunikacija učiniće da se svi sukobi na miran način reše. Upravo je ovo odlika zdrave porodice.
Za razliku od nje, disfunkcionalna porodica pokazuje određene karakteristike. Pored loše ili nikakve komunikacije, tu si poricanje, fizičko i psihičko zlostavljanje, nedostatak empatije i poštovanja, pa i gušenje emocija kod drugih članova koji trpe posledice života u ovakvoj porodici. Mogu se javiti i nerealna očekivanja od dece ili korišćenje dece za osvetu.
Neretko je zabranjeno da se priča prijateljima i rođacima o porodičnim odnosima. Zbog toga su prijateljstva ograničena.
Život u disfunkcionalnoj porodici je emocionalno buran
Bez obzira koji je izvor disfunkcionalnosti jedno je zajedničko – deca koja pripadaju ovim porodicama pate. Lišena brige i pažnje roditelja, kao i sigurnosti i podrške koja im je potrebna tokom odrastanja, ovi mališani često prolaze kroz detinjstvo osećajući se uplašeno, nedostojno i posramljeno. Kao rezultat toga, mnogo je veća verovatnoća da će biti povučeni i socijalno izolovani. U kasnijim godinama mogu se javiti i ljubavni problemi, usled stalnog nepoverenja i nemogućnosti da se održi dublja veza.
Disfunkcionalna porodica može da dovede i do psihičkih problema dece. Posttraumatski stresni sindrom, poremećaji ishrane, fobije, anksioznost, depresija – samo su neki od njih. Dok deca koja odrastaju uz roditelja zavisnika, često i sama krenu stranputicom.
Ma koliko delovali nerešivi svi problemi u porodici se mogu rešiti, a u tome vam može pomoći porodična psihoterapija. Zato na vreme kontaktirajte psihološko savetovalište Sana.
Povezani Postovi
Kriza u braku zbog ljubomore
Kriza u braku zbog ljubomore je problem velikog broja parova. Ljubomora je...
Saveti psihologa – Kada je vreme da potražite pomoć?
Saveti psihologa pomoći će vam da rešite svaki problem u životu, koji vam se u...