Anksioznost u trudnoći
Anksioznost u trudnoći je česta pojava.
Trudnoća je najlepši period u životu svake žene. Dani ispunjeni radošću i slatkim iščekivanjem mnogim mamama prijaju, zato se opravdano kaže da “žene u trudnoći procvetaju”.
Međutim, trudnoća sa sobom nosi i niz promena. Jutarnje mučnine, pojava akni, promene na telu čine negativne strane sa kojima se suočavaju trudnice. Pored vidljivih, tu su i prikrivene promene na mentalnom nivou.
Pojedine žene u trudnoći imaju nisko samopouzdanje, postaju neraspoložene, a nije redak slučaj da se jave problemi sa snom, insomnia i depresija.
Kako da prepoznate anksioznost u trudnoći otkriva vam psihološko savetovalište, Sana.
Realni strahovi ili anksioznost u trudnoći?
Bez obzira da li imate dece ili ste sada prvi put trudni, osećaj nesigurnosti i straha uvek je prisutan. Da li beba napreduje dobro? Da li će trudnoća proći u redu? Da li se pravilno hranim? Kakva ću biti majka? Samo su neka od čestih pitanja trudnica.
Dileme i strahovi su normalna reakcija na neizvesno, ali vremenom mogu da prerastu u nerealno stanje, sa konstantnim strahom bez povoda. Tada je u pitanju anksioznost u trudnoći.
Ovaj poremećaj utiče na kvalitet života. Buduća mama je stalno uznemirena i napeta, koncentracija je slaba, a napadi panike i osećaj bespomoći pomešani su sa simptomima straha. Kao što su ubrzano disanje, jako lupanje srca, preznojavanje…
Anksioznost u trudnoći, zapravo, može biti čitav skup poremećaja. Tu spadaju razne fobije, generalizovana anksioznost, posttraumatski stresni i opsesivno-kompulsivni poremećaj.
Zašto nastaje anksioznost u trudnoći?
Nije utvrđen tačan uzrok pojave anksioznosti u trudnoći. Smatra se da su promene u hormonima glavni krivac za nastanak problema.
Treba napomenuti da nizak nivo stresa i straha ne utiče na razvoj bebe. To znači da svakodnevne obaveze možete i dalje izvršavati, uz poštovanje drugog stanja. Čak bogat socijalni život i aktivnosti majke doprinose kvalitetnijem razvoju mentalnih i motornih funkcija ploda.
Nasuprot tome, istraživanja su pokazala da anksioznost u trudnoći dovodi do povećanja kortizola (hormona stresa) koji može da dospe do bebe i negativno da utiče na razvoj mozga fetusa.
Primećeno je da anksioznost u trudnoći povećava šansu da dođe do prevremenog porođaja. Što je još jedan od rizika za normalan razvoj deteta.
Kako pobediti anksioznost u trudnoći?
Ukoliko ste primetili pojavu anksioznosti u trudnoći prvi korak je da obavestite svog ginekologa. On će vas uputiti na dalje lečenje, a po potrebi, može vam prepisati i bolovanje.
Ipak, psiholog ima ključnu ulogu za pomoć u ovom problemu. Najbolje rezultate u lečenju dala je kognitivno-bihejvioralna terapija. Njenom primenom isključena je upotreba lekova, zato je ovo glavna prednost terapije.
Saveti psihologa pružiće vam sigurnost. Ujedno i naučiti kako da se suočite sa svim strahovima, umesto da ih izbegavate.
Takođe, i vi same možete da utičete na svoje mentalno zdravlje. Potrebno je, najpre da postavite prioritete u životu. Zatim i da otkrijete stvari koje će vas učiniti srećnim. To može biti novi hobi, neka knjiga ili sitnice koje će usmeriti vaše misli.
Da biste uživale u svakom danu svoje trudnoće, tu je psihološko savetovalište, Sana.
Povezani Postovi
Kognitivna disonanca – Zašto se javlja i koji su simptomi?
Kognitivna disonanca predstavlja mentalno stanje koje karakteriše istovremeno dva...
Anksioznost na poslu
Anksioznost na poslu predstavlja patološko stanje koje karakteriše neprijatno...
Strah od pauka – Arahnofobija
Strah od pauka ili arahnofobija predstavlja najčešći oblik zoofobije. Razni...