Problemi sa snom – Insomnia
Problemi sa snom postali su jedna od čestih tegoba savremenog doba.
Miran san uz pravilnu ishranu i fizičku aktivnost je osnova za zdrav život. Na žalost, moderno doba osim tehnologije donelo je ogromni stres. Posledica toga je nedovoljno sna, odnosno insomnija.
Čak, iako ste legli na vreme, u fino provetrenoj zamračenoj sobi, može se desiti da vam treba vremena da se uspavate. Tada se prevrćete u krevetu, tražeći najbolji položaj, gledate na sat i polako postajete nervozni jer shvatate da se ponovo nećete naspavati. A ujutru, budite se nervozni, razdražljivi i veoma umorni!
Šta je insomnija?
Insomnija ili nesanica je poremećaj održavanja sna ili teškoće kod uspavljivanja.
Svako od nas je nekada u svom životu bio u ovakvoj situaciji. Ovi problemi sa snom su izazvani trenutnim životnim navikama, lošom ishranom, konzumiranjem previše kofeina ili alkohola, kao i spavanje u sobi u kojoj je upaljen kompjuter ili televizor.
Privremeno stanje ne može se nazvati nesanicom. Takođe, ako imate nesanicu tokom 4 ili 5 noći u toku nedelje, a dobro spavate vikendom, ne znači da patite od nesanice.
Prema stručnjacima ozbiljni problemi sa snom, odnosno insomnija jesu stanje kada vam je potrebno više od 30 minuta da zaspite ili ste budni 30 i više minuta u toku noći, najmanje tri puta nedeljno.
Problemi sa snom – vrste nesanice
Prema uzroku nastanka, problemi sa snom se dele na primarne i sekundarne.
Primarna nesanica nije povezana sa bilo kojim drugim zdravstvenim stanjem ili problemom. Sekundarna insomnija ukazuje da postoji još neki organski poremećaj. To su, pre svega, astma, depresija, anksioznost, artritis, kancer, gorušica, bol nepoznatog porekla ili može biti posledica lekova koje koristite ili zloupotrebe nekih supstanci.
Hronični problemi sa snom su često povezani sa depresijom
Psihopatološki problemi, neuroze, prevelika očekivanja i drugi poremećaji koje pripisujemo spoljašnjim faktorima zapravo su neželjena ponašanja. Iako na većinu njih možemo da utičemo, pre se okrećemo neprirodnom funkcionisanju. Ovaj režim u kombinaciji sa zamenom dana za noć dovodi do nesanice, a zatim i do depresije.
Nije redak slučaj da su problemi sa snom jedan od simptoma depresije.
Uzročno-posledična veza između insomnije i depresije značajno utiče na kvalitet života. Jer, osobe koje pate od hroničnih problema spavanja su neraspoložene, razdražljive i imaju depresivna osećanja.
Tokom dana pate od glavobolja, bolova u mišićima, te imaju slabu koncentraciju i mentalni sklop. To dovodi do poteškoća sa rešavanjem problema na koje nailaze. Takođe, slab imunitet čini da postajemo podložni raznim zdravstvenim tegobama.
Problem sa snom – pomoć psihologa
Mnogi ljudi problem sa snom rešavaju korišćenjem tableta, drugi pribegavaju čajevima i lekovitim namirnicama. Pojedini imaju posebne rituale pred spavanje, poput tople kupke ili vežbanja.
Međutim, nesanicu treba otklanjati rešavanjem inicijalnog problema. Ovo se naročito odnosi kod primarne insomnije, kao i kod psihofiziološke nesanice koja obično počinje kao posledica emocionalnog stresa. U ovim situacijama može vam pomoći psiholog.
Prikupljanje podataka o teškoćama sa spavanjem podrazumeva identifikovanje kada su se problemi javili, koliko dugo traju, koji događaji su im prethodili. Sagledavanjem celokupne slike psiholog, kroz razgovor, otkriva stvarni uzrok problema sa snom, a time i njegovo rešenje.
Psihološko savetovalište Sana ima dugogodišnje iskustvo u rešavanju svih problema sa spavanjem. Ukoliko niste u mogućnosti da lično dođete, ne brinite, jer vam možemo pružiti i chat ili skype psihološko savetovanje.
Povezani Postovi
Strahovi – Načini kako da ih prevaziđete
Strahovi spadaju u najmoćnije emocije i imaju veoma jak uticaj na vaš um i telo....
Napad panike
Napad panike je iznenadan talas ogromne anksioznosti i straha. To je osećaj...
Sezonski afektivni poremećaj
Sezonski afektivni poremećaj predstavlja posebni oblik depresije koja se javlja u...
Depresija i njeni simptomi
Depresija je često i ozbiljno medicinsko oboljenje koje negativno utiče na to...