Saveti psihologa – Kada je vreme da potražite pomoć?
Saveti psihologa pomoći će vam da rešite svaki problem u životu, koji vam se u tom momentu čini nerešiv.
Danas, gotovo da nema osobe koja se nije suočila sa teškim životnim situacijama. Uglavnom, sami možemo da se izborimo sa nastalim stanjem, međutim, nije redak slučaj da stalna izloženost stresu dovodi do brojnih zdravstvenih problema. Većina ljudi nije ni svesna da im treba stručna pomoć i da psihoze ili neuroze od kojih pate, neće same od sebe nestati.
Na žalost statistika pokazuje da svaki peti čovek u svetu ima narušeno mentalno zdravlje. Tek polovina njih potraži pomoć. Kao glavni razlozi za to navode uverenje da njihovi problemi nisu dovoljno ozbiljni, pa im saveti psihologa nisu ni potrebni.
Kao jedan od glavnih razloga navode se i nedostatak novca, a pre svega i stalno prisutna barijera, pa i sumnja u ishod terapije, je nešto zbog čega najčešće odustaju.
Psiholosko savetovaliste Sana vam skreće pažnju kada su pomoć i saveti psihologa neophodni.
Saveti psihologa pre svega pomažu kada svako osećanje doživljavate previše intenzivno
Osećaj besa i tuge koji se često ponavlja i preovladava tako da utiče na normalno funkcionisanje jeste problem. Ekstremna tuga ili bes razvijaju brojna pitanja sa uvek negativnim scenariom.
Anksioznost, odnosno stalno prisutna zabrinutost oko brojnih aktivnosti ili zbivanja koje nisu opasne, ne samo da je iscrpljujuća, već može da deluje paralizujuće. Napadi panike kod ovakvih stanja su krajnji rezultat.
Ukoliko na vreme ne uvidite problem počećete da izbegavate pojedine stvari i situacije, a to značajno utiče na kvalitet života.
Saveti psihologa kada postoji nedostatak volje i radosti
Nedostatak volje za rad i komunikaciju sa ljudima u dužem periodu, iako za to ne postoji poseban razlog, je znak da je vreme da potražite pomoć.
Porodična okupljanja, ćaskanje uz kafu sa prijateljima i druge sitnice u kojim ste nekada uživali sada izazivaju potpunu ravnodušnost. Nju prati i osećanje kao da ništa nema svrhu. Jednostavno, nemate više snage da ustanete iz kreveta ili izađete iz kuće.
Ovakvi dugotrajni znaci apatije i neraspoloženja, zapravo, su depresija. Ona sa sobom donosi i niz drugih tegoba, kao što su previlika potreba za snom ili, pak, problemi sa snom – insomnia, prevelika količina hrane koju unosimo svakog dana, potpuni gubitak apetita ili pak povlačenje u sebe. U ovakvim slučajevima nisu isključena ni razmišljanja o smrti i samoubistvu.
S obzirom da je reč o velikom problemu, potrebno je da osoba na vreme potraži pomoć!
Saveti psihologa učiniće da ponovo na život gledate sa vedrije strane!
Saveti psihologa kada imate neobjašnjive glavobolje i stomačne tegobe
Mnoga istraživanja su pokazala vezu emotivne uznemirenosti i fizičkih tegoba. Naime, stres, pa i, naizgled obični, ljubavni problemi mogu se manifestovati širokim spektrom fizičkih bolesti.
Najčešći su intenzivne glavobolje, stomačne tegobe i pad čitavog imuniteta pa smo skloni prehladama i gripu. Takođe, može doći do smanjenog seksualnog nagona.
Ako su ovi problemi učestali, a lekari ne mogu da pronađu uzrok, vreme je da rešenje potražite na drugom mestu.
Saveti psihologa nakon velike traume
Smrt bliske osobe, razvod, gubitak posla, zlostavljanje – samo su neke od trauma koje se nalaze na vrhu liste kada je potrebno savetovanje. U ovim situacijama tuga i osećaj bola, pa čak i manjak samopouzdanja neće vremenom nestati. Naprotiv, tegobe će se produbljivati te je psiholog jedina osoba koja vam može pomoći.
Velike traume često su praćene stidom, pa osobe izbegavaju da se jave stručnjacima. Tada najbolji efekat ima skype psihološko savetovanje. Odsustvo kontakta licem u lice pruža veću anonimnost. Samim tim je i veća motivacija klijenta da se lakše poveri i brže dođe do suštine svog problema, što rezultira bržim lečenjem.
Psihološko savetovalište Sana ima dugogodišnje iskustvo u rešavanju svih psihičkih problema. Ukoliko niste u mogućnosti da lično dođete, ne brinite, jer vam možemo pružiti i chat i skype psihološko savetovanje.
Povezani Postovi
Anksioznost kod roditelja – Koji su simptomi i zašto se javlja?
Anksioznost kod roditelja se odnosi na preteranu zabrinutost roditelja ili...
Strah od pauka – Arahnofobija
Strah od pauka ili arahnofobija predstavlja najčešći oblik zoofobije. Razni...
Osećaj krivice – Kako se izboriti sa nezdravim osećajem krivice?
Osećaj krivice se definiše kao osećaj samosvesnosti i osećaj uznemirenosti zbog...
Anhedonija
Anhedonija predstavlja emocionalno stanje koje karakteriše nemogućnost osećanja...