Podrška porodice – Bitan faktor u procesu psihoterapije
Podrška porodice je važan faktor tokom lečenja.
Porodica je osnova svega. Ona je temelj dobrih odnosa, smernica za vaspitanje, učenje i razvijanje pravih vrednosti i moralnih načela. Pre svega, porodica je mesto ispunjeno srećom i ljubavlju, gde nas čeka omiljeni kolač, topli pogled i zagrljaj u koji se slivaju sve emocije. Takođe, ona je naša zona komfora i sigurnosti kada smo tužni. U lošim situacijama uvek se vraćamo našim najbližima. Jer, niko nas ne razume bolje od njih i niko nam ne može uputiti prave reči utehe kada nam je najteže kao članovi porodice. Pa ne čudi što svaki neuspeh, svako razočarenje i bol pogađa ne samo nas same, već i naše najbliže.
Kakvu ulogu obuhvata podrška porodice u slučaju bolesti otkriva vam u ovom blogu psihološko savetovalište Sana.
Podrška porodice od prvog dana otkrića bolesti
Brz životni tempo, koji je odlika savremenog doba, doneo je brojne obaveze. Tako da je briga o sebi, naročito svom zdravlju, mnogima odavno prestala biti prioritet. Samim tim, poseta lekaru sledi tek kada simptomi bolesti postanu jasno vidljivi.
Ma koliko slutili, niko od nas nije spreman da se suoči sa neprijatnim vestima. Pa šok i zbunjenost koji se prvo javljaju zamenjuje neverica, poricanje, a zatim ljutnja i razni strahovi. Da bi se ublažio ovaj priliv emocija stručnjaci savetuju da nikako ne trebate sami ići kod lekara. Što znači da podrška porodice počinje i pre samih vesti o vašem zdravstvenom stanju.
Ujedno, član porodice će bolje upamtiti sve značajne informacije i savete lekara, te će pomoći da shvatite prirodu bolesti.
Podrška porodice podrazumeva održavanje jakih porodičnih veza
Bolest jednog člana menja porodični život. Upravo veliki stres kojim ste izloženi vi i vaši najbliži pokazaće snagu međusobnih odnosa.
Kako pomoći voljenoj osobi, a ne narušiti njeno samopouzdanje? Koji je tretman najbolji? Šta reći u ovoj situaciji? Samo su neka od pitanja koja postavljaju članovi porodice. Prvi korak u dobijanju odgovara jeste upoznavanje sa izvorom problema. Nikako nemojte informacije tražiti na internetu, već od stručnog lica. Jedino lekar specijalista vas može uputiti u tok bolesti, moguće komplikacije, kao i oporavak.
Imajte u vidu da podrška porodice pojačava motivaciju za lečenjem. Jer, svest da pojedinac nije sam i da se uvek može osloniti na druge u teškim vremenima čini svaku borbu lakšom. Zato, naoružajte se strpljenjem i pozitivnim stavom kako biste sačuvali mentalno zdravlje svih članova porodice.
Stručnjaci ističu da je prikrivanje informacija velika greška koju pravimo u želji da zaštitimo svoje najbliže od loših vesti. Umesto distance, vodite iskren razgovor sa porodicom. Dvosmerna komunikacija i pokazivanje osećanja daće snagu za izlečenje. Pa će depresija i apatija, kao česti pratioci bolesti, biti izbegnute.
Podrška porodice u obavljanju svakodnevnih aktivnosti
Bolest donosi i drugačiju organizaciju porodičnih obaveza. Te podrška porodice obuhvata i pomoć u kućnim poslovima, ishrani, brizi oko dece…
S obzirom da novonastala situacija utiče na svaki segment života, uključujući i socijalni, veliki značaj ima porodična psihoterapija.
Saveti psihologa pružiće svi članovima porodice emotivnu stabilnost. Tako da će moći racionalno da sagledaju situaciju i donesu prave odluke u izazovima tokom lečenja.
Ukoliko je vas ili vašeg člana porodice pogodila nemila bolest potražite pomoć psihološkog savetovališta Sana.
Povezani Postovi
Online savetovanje
Online savetovanje je postalo jedna od najtraženijih terapija. Život svakog...
Šta je afektivna vezanost?
Afektivna vezanost predstavlja duboku i trajnu emocionalnu vezu koja povezuje...
Visokokonfliktne ličnosti – Kako se suočiti sa njima?
Visokokonfliktne ličnosti su česta pojava. Zapravo, svako od nas je u jednom...