Izbegavanje problema – Put ka uništenju braka
Izbegavanje problema vodi ka lošim bračnim odnosima.
Srećan brak je želja svih parova. On je osnova za podizanje potomstva i sticanje materijalnih dobara. Ujedno, srećan brak svakom partneru daje unutrašnji mir i osećaj slobode.
Svi znamo da je za ovakav brak potrebna, pre svega, ljubav. Međutim, svaki ljubavni odnos vremenom se menja. Te je sasvim normalno da strast koju ste osećali prvog dna izbledi, a “leptirići u stomaku” nestanu. Što znači da za srećan brak ljubav nije dovoljna. Neophodno je da postoje i poverenje i strpljenje.
Nije nikakva tajna da se na održavanju braka treba stalno raditi. Čak i kada naiđu loši dani, kada se učine greške, ne trebate da prestanete da cenite osobu koju imate kraj sebe.
Nažalost, u savremenom dobu srećan brak predstavlja pravo umeće i izazov. Iako smo kao društvo napredovali u svakoj oblasti, izborili se za prava, problemi u partnerskim odnosima ostali su za mnoge nepoznanica. Te ne čudi što razvod pogađa svaki treći brak u svetu.
Verovali ili ne, jedan od glavnih razloga rastanka je izbegavanje problema. Samim tim, to je česta tema kada je u pitanju partnersko savetovanje.
Izbegavanje problema, uz prezir, kritiku i defanzivnost, je najopasnije ponašanje za brak
Nije svaka komunikacija uslov za srećan brak. Posebno nije poželjan tzv. stonewalling, popularno nazvan “kamen-drvo” komunikacija. Javlja se u slučaju kada partner želi da razgovara o problemu koji postoji, a sa druge strane nailazi na tišinu. Povlačenje i odbijanje učestvovanja u razgovoru preti da preraste u obrazac ponašanja u braku. Što može da dovede do nezadovljstva povređenog partnera.
Ovakvo izbegavanje problema obično je rezultat emocionalne preplavljenosti u lošoj situaciji. Pa zbog nemogućnosti da deluje racionalno, osoba odlučuje da se isključi iz komunikacije. Nije redak slučaj da se stonewalling javlja kao odgovor na prezir. Odnosno, u jednom trenutku tokom konflikta, partner postaje zloban i odnosi se sa nepoštovanjem.
Istraživanja su pokazala da izbegavanje problema na ovaj način izaziva zdravstvene probleme sa srcem i autonomnim nervnim sistemom. Dok stres kojim je, tada, supružnik izložen stvara anksioznost i depresiju.
Zašto neki ljudi smatraju da je izbegavanje problema dobro?
Iako na prvi pogled deluje da izbegavanje problema ima smisla, ono, zapravo, narušava temelj odnosa. Ukoliko odlažete suočavanje da biste sačuvali mir u braku, započinjete svoj unutrašnji rat koji utiče na mentalno zdravlje. Istovremeno, vaš parter gubi samopouzdanje.
Stručnjaci naglašavaju da su konflikti dobri za vezu. Oni razvijaju iskrenost, jer omogućuju da istražite svoje najdublje emocije i razgovarate o njima sa partnerom. Takođe, pomažu da bolje upoznate i razumete osobu sa kojom živite.
Imajte u vidu da jedino konstrukivni razgovor dovodi do rešenja problema. Zato, naučite da komunicirate međusobno, bez optuživanja i procenjivanja. Na taj način ćete isključiti defanzivno ponašanje. U suprotnom, prezir i optuživanje izazivaju odbrambene mehanizme kod partnera. Pa će se on povući iz komunikacije, tj. nastojaće po svaku cenu da izbegne problem.
Psihološko savetovalište Sana može vam pomoći ako je vaš brak na klimavim nogama zbog odlaganja suočavanja sa problemom.
Povezani Postovi
Partnerske svađe pred decom
Partnerske svađe pred decom nisu nimalo prijatne. Srećan brak, ispunjen...
Toksična porodica
Toksična porodica je, nažalost, česta u modernom dobu. Porodica je jedinstvena...
PMS i anksioznost – Zašto i kako su povezani?
PMS i anksioznost su usko povezani. Predmenstrualni sindrom tj. PMS predstavlja...
Enureza – Umokravanje kod dece
Enureza je poznatija kao mokrenje u krevet. Noćno mokrenje u krevet, najčešći...