Strah od bolesti
Strah od bolesti je normalna pojava. Kako starimo postajemo svesni koliko je naše zdravlje krhko. Te počinjemo više pažnje da posvećujemo fizičkoj aktivnosti, ishrani, snu i drugim životnim navikama. Zapravo, možemo slobodno da kažemo da strah od bolesti čini da naša bezbednost bude podignuta na viši nivo.
Međutim, problem nastaje kada strah postane preteran, tako da ometa obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Tada više nije reč o realnoj brizi za zdravljem, već je u pitanju poremećaj poznat pod nazivom hipohondrija. Karakteriše je neprestana usredsređenost na fizičko zdravlje, uprkos dokazima da bolest ne postoji.
Prema Dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje iz 1994. godine hipohondrija je klasifikovana kao somatska bolest. Da bi u petom izdanju uvrštena u anksiozne poremećaje.
S obzirom da strah od bolesti pogađa 7 odsto stanovnika, psihološko savetovalište Sana vam daje savete kako da prepoznate problem.
Zašto nastaje strah od bolesti?
Šta dovodi do hipohondrije ne može se tačno odrediti. Često se strah od bolesti javi nakon preživljene sopstvene teške bolesti. Mada može biti i posledica sauočavanja sa bolešću ili smrću bližnjeg. Pa se uz strah od smrti u tim situacijama razvija i strah od bolesti. Odnosno, osoba počinje da oseća simptome koji mogu da ukazuju na istu bolest. Problem se dodatno pojačava ako se radi o članu porodice, zbog genetske predispozicije od nastanka bolesti.
Ovaj strah je češći kod studenata medicine. Naime, učenje o bolestima može da pokrene “prepoznavanje” simptoma na sebi, iako oni realno ne postoje.
Pojedini stručnjaci hipohondriju povezuju sa osobama koje imaju problem u komunikaciji. Drugi, pak, sa narcisoidnim ličnostima. Dok treća grupa smatra da je ona simptom neuroze, a primećena je i kod drugih psihičkih problema kao što su depresija, anksioznost, shizofrenija.
Strah od bolesti je različitog intenziteta
Naziv hipohondrija potiče od grčke reči hipohondrijum što označava prostor ispod rebara gde se nalaze jetra, slezina i želudac. Razlog za ovo ime leži u činjenici da je najveći broj pacijenata ukazivao da bolovi potiču upravo iz tog dela tela.
Danas, rak predstavlja najveći strah. Pa je razvijen i poseban naziv za poremećaj – kancerofobija. Takođe, mnogi ljudi se boje HIV-a, multiple skleroze, dijabetesa… Zbog nemogućnosti prepoznavanja emocija hipohondri normalne reakcije tela povezuju sa simptomima tako da, zaista, počinju da osećaju bol, vrtoglavicu, probleme sa disanjem, aritmiju isl.
Ovi simptomi ih vode čestim posetama lekara i podvrgavanju raznim ispitivanjima. Ukoliko dobijeni nalazi ne utvrde postojanje bolesti, počeće da sumnjaju u stručnost lekara. Pa će na kraju otići kod drugog, ali se ni kod njega neće dugo zadržati.
Pored medicinskih testova, osobe koje pate od hipohondrije su sklone samodijagnostici. Te stalno čitaju medicinske priručnike, opsesivno traže objašnjenja na internetu i mere pritisak i temperaturu.
Strah utiče na mentalno i fizičko zdravlje
Konstantni stres zbog straha po zdravlje utiče na čitav organizam. Pa je neophodna psihoterapija, jer problem neće nestati spontano.
Lečenje zavisi od intenziteta hipohondrije, kao i sklopa ličnosti, a polazna osnova jeste uspostavljanje poverenje. Tek kada se ono razvije psiholog može primeniti odgovarajuće terapijske tehnike.
Pobedite strah od bolesti, kontaktirajte psihološko savetovalište Sanu.
Povezani Postovi
Šta je reakciona formacija i kako je prepoznati?
Reakciona formacija je pojava kada osoba oseti nagon da nešto učini ili kaže, a...
Sadistički poremećaj ličnosti
Sadistički poremećaj ličnosti je definisan rasprostranjenim obrascem...
Maladaptivno ponašanje
Maladaptivno ponašanje predstavlja ponašanje koje sprečava osobu da se prilagodi...