Da li joga pomaže mentalnom zdravlju?
Joga je drevna indijska metoda koja obuhvata više tehnika. A to su upravljanje energijom putem disanja, relaksaciono-meditativne vežbe, tehnika fizičkih položaja, koncentracije, meditacije i samorealizacije.
Ovaj jedinstveni skup vežbi star je preko 5.000 godina. Prvi tragovi otkriveni su na predmetima pronađenim u arheološkim nalazištima u Pakistanu. Dok najstariji pisani dokazi nalaze se u tekstu Rig Veda koji potiče oko 1500. godine pre Nove ere.
Međutim, tek je razvoj filozofskih škola hinduizma, budizma i džainizma doprineo uspostavljanju koherentnog sistema joge.
Tokom istorije, joga je privlačila veliku pažnju svetske populacije. Da bi početkom 19. veka zvanično ušla u obrazovni sistem zapadnih zemalja. Tako je lekar N. C. Paul 1851. godine objavio “Raspravu o filozofiji joge”. Dok se danas, moderna joga pretežno zasniva na praksi, a manje na filozofiji, pa se pozitivni uticaj vežbanja posmatra odvojeno od religijiskih stanovišta.
Kao i svaka fizička aktivnost, tako i joga blagotvorno deluje na telo. A koliki je njen efekat na mentalno zdravlje otkriva vam u ovom blogu psihološko savetovalište Sana.
Put ka ličnom razvoju
Samopouzdanje i poverenje su karakteristike uspešnih ljudi. Susret sa ovakvim osobama nas motiviše da i mi sami budemo bolji, da radimo na sebi i da proširujemo svoje kapaciteta.
U njenoj osnovi leži stvaranje energije koja je pokretačka snaga za otvaranje uma i tela. Zapravo, joga nam omogućava da se suočimo sa vlastitim ograničenjima. Zatim, da na kreativan način otklonimo te psihičke i mentalne barijere.
Jedino putem joge možemo da postavimo lični integritet, ali i da otkrijemo skrivene teskobe čije smo postojanje dugo poricali. Tek kada uspostavimo unutrašnju ravnotežu imaćemo jasni put ka pozitivnim životnim promenama. Jer svaka promena počinje iznutra, a joga je alat za pročišćavanje uma.
Poboljšava koncentraciju i pamćenje
Meditacija, tj. lagano disanje usporava krvotok, opušta srce, umiruje nervni sistem i smanjuje stres. Dok istezanje jača mišiće, činići telo pokretljivijim.
Osim fizičkog benefita, fokusiranje na disanje i pokrete u jogi uči nas da eliminišeno ometajuće faktore iz spoljašnje sredine.
Pa možemo slobodno da kažemo da ova drevna veština jača koncentraciju. Samim tim, brže i efikasnije obavljamo svakodnevne obaveze. Uključujući i intelektulne zadatke.
Joga je prirodni lek za depresiju i traumatična iskustva
Depresija je veliki problem modernog čoveka. Taj trend zastupljen je i kod nas. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije oko 5 odsto stanovnika Srbije je depresivno.
Iako je psihoterapija nezamenjiva u lečenju, poslednjih godina sve više se kombinuje sa jogom. Naime, meditacija i vežbe disanja, kao i vizualizacija dovode u ravnotežu emocije i oslobađaju telo nagomilane napetosti. Kao rezultat toga dolazi do otklanjanja teskobe i negativnih misli.
Takođe, studija iz 80-ih godina je utvrdila uticaj joge na posttraumatski stresni poremećaj. Njome se smanjuju noćne more i tzv. flashbackovi, koji su karakteristični simptomi ovog problema. Druga, pak, istraživanja pokazala su da posebna vrsta joge, Hatha, eliminiše nakupljenu ljutnju i bes kod mladih osoba, te popravlja njihovo raspoloženje. Ujedno, daje im više energije u odnosu na druge fizičke aktivnosti, poput plivanja i kondicionih vežbi.
Ukoliko želite da osetite terapeutski efekat joge, kontaktirajte psihološko savetovalište Sana.
Povezani Postovi
Znaci koji ukazuju na nisko samopouzdanje
Nisko samopouzdanje u širokom smislu označava loše mišljenje o sebi. Odnosno, loš...
Kako prepoznati narcisoidno zlostavljanje?
Narcisoidno zlostavljanje, nažalost, nije retka pojava u modernom dobu. Naročito...
Emocionalna deprivacija – Zašto se javlja i kako je se osloboditi?
Emocionalna deprivacija predstavlja jednu od osnovnih primarnih šema. U...