Kako preživeti adolescenta?
Kako preživeti adolescenta? Nema roditelja koji makar jednom nije sebi postavio ovo pitanje, a biće i da je mnogo više puta. Jasno je zbog čega: adolescencija je period pun dramatičnih promena. One se često dešavaju u isto vreme, tako da roditelji treba da budu spremni da slušaju svoju decu u bilo koje doba dana, što jeste jedan izazovan zadatak. Još jedna specifičnost modernog doba jesu društvene mreže, koje adolescenti rado koriste i koje jako utiču na njihov život.
S obzirom da je preživljavanje adolescenta često veoma iscrpljujuće, pročitajte ove korisne savete psihologa koji vam mogu biti od pomoći tokom ovog bitnog razvojnog perioda u životu vašeg deteta.
Kako preživeti adolescenta i zašto je to ponekad teško?
Tokom adolescencije, deca razvijaju sposobnost da shvate apstraktne koncepte i moralne filozofije, grade samopouzdanje i na taj način se postepeno kreću ka zrelijem osećaju identiteta i svrhe.Ipak, za većinu tinejdžera, put do nezavisnosti je popločan pravilima. Adolescenti ih često krše i na taj način testiraju granice vaše izdržljivosti, ali i društva u celini.
Kada je reč o postavljanju pravila, preporučujemo vam da uspostavite pravedne i dosledne smernice, i da objasnite zbog čega su one potrebne. Takođe, razmislite o kojim pravilima se može pregovarati, a o kojima ne, i držite se toga.Ipak, jasno je da će se pravila s vremena na vreme prekršiti. Takva situacija će vam sigurno stvoriti dilemu i pitaćete se šta tada učiniti.
Jasno je da detetu ne može baš sve dozvoliti i da preterana popustljivost dovodi do negativnih posledica. S druge strane, svi znamo da preterana strogoća u vaspitanju često ima kontra-efekat.
Kada su pravila prekršena, važno je da izbegnete da reagujete u trenutku, i sačekajte neko vreme da se smirite. Tako ćete razmišljati jasnije i doneti bolju odluku. Bitno je da zapamtite da ozbiljnost kazne ne izaziva uvek željenu promenu u ponašanju. Vaša deca su i u ovom periodu veoma vezana za vas, jer su roditelji modeli na koje se adolescenti ugledaju, i većina njih najbolje reaguje na pohvalu. Zato, kada rade stvari koje vam se sviđaju i koje cenite, neka i oni to znaju.
Kako preživeti adolescenta – Pravi način komunikacije
Sigurno se pitate kako preživeti adolescenta i kako biti u toku sa dešavanjima u njegovom životu. Iako je verovatno da će se vaše dete u ovom razvojnom periodu malo distancirati od vas i više vremena poklanjati prijateljima. To ne treba da vas brine jer je to potpuno normalna i prirodna pojava.
Dobra komunikacija je srž svakog odnosa, i treba je negovati. Kako biste uspostavili komunikaciju sa adolescentom na pravi način, trebalo bi da pokušate da saznate šta se dešava u njegovom životu, da poznajete njegove prijatelje kao i njihove roditelje. Bitno je da provodite kvalitetno vreme sa svojom decom i tako održavate bliskost. Razmislite o stvarima koje možete da radite zajedno a koje su zabavne, jer je ovo najbolji način da se povežete sa njima. Naravno, ne zaboravite činjenicu da adolescentima treba privatnost. Idealno je da imaju svoj lični prostor u kojem se osećaju slobodno. Ipak, ukoliko se javi zavisnost od interneta, treba reagovati na vreme.
Istraživanja pokazuju da su adolescenti izloženi povećanom riziku od depresije, anskioznosti pritisaka i konflikata kod kuće i u školi. Nije retkost ni da se okrenu zloupotrebi droge i alkohola, a ove situacije zahtevaju stručnu pomoć.
Adolescencija ne traje zauvek, ali, ako stvari postanu teške, postoji pravo mesto gde možete da se obratite za pomoć. Psihološko savetovalište Sana uvek je tu da vam pomogne da prebrodite sve psihičke probleme.
Povezani Postovi
Strah od dodira – Zašto se javlja i kako se leči?
Strah od dodira, odnosno haptofobija kako se stručno naziva, predstavlja...
Uticaj socijalnih mreža na samopouzdanje
Uticaj socijalnih mreža na samopouzdanje je pitanje kojim se bavi ne samo...
Navike koje štete mentalnom zdravlju
Navike koje štete mentalnom zdravlju svakodnevnica su mnogih ljudi. Verovatno...
Odnos prema novcu
Odnos prema novcu je veoma kompleksan. Kolika ti je plata? Često je pitanje ne...