Retroaktivna ljubomora
Retroaktivna ljubomora je česta pojava, mada se o njoj retko priča.
Mnogi ljudi smatraju da je umerena doza ljubomore zdrava za vezu. Gotovo je nemoguće ne osetiti ljutnju i nemir na samu pomisao da je vaša voljena osoba u zagrljaju nekog drugog. Ukoliko se ne probudi ni mrva ljubomore, verujte vaša ljubav se, najverovatnije, ugasila.
Međutim, tanka je granica između ovog nemira i opsesivne ljubomore, koja kontroliše ne samo vaše ponašenje, već i vašeg partnera.
Upravo, najveći ljubavni problemi nastaju iz nje, a neretko može da odvede u raskid veze ili razvod braka.
Stručnjaci naglašavaju da postoji još jedna vrsta ljubomore, tzv. retroaktivna ljubomora.
Šta je retroaktivna ljubomora?
Retroaktivna ljubomora je specifična, jer se javlja kada ne postoje znakovi prevare. Za razliku od “klasične” ljubomore, ona nije vezana za trenutne stvari, već za prošlost, tj. partnerov raniji ljubavni život. To znači da ne možete da se pomirite sa činjenicom da je voljena osoba imala više seksualnih partnera nego vi. Može biti okrenuta i ka nekoj bivšoj vezi. Tada se ispoljava stalnim zamišljanjem partnera sa tom osobom.
Retroaktivna ljubomora, obično, se javlja na početku veze, ali tek kada se razviju dublje emocije. Odnosno, kada ljubavni odnos dobije jasni smisao.
U pojedinim situacijama nastaje kasnije, nakon godina zajedničkog života. Stara fotografija na kojoj je vaš partner sa nekadašnjom ljubavi može, iznenada, da pokrene niz neugodnih osećanja. Oni su najčešće prolazni, ali ponekad se uvlače u svaku vašu misao, onemogućavajući vam normalno da funkcionišete.
Mnogi su mišljenja da je ljubomora u ljubavnom odnosu karakteristika žena. Treba imati u vidu da se ona javlja podjednako kod oba pola, bez obzira na godine starosti.
Kako se prepoznaje retroaktivna ljubomora?
“Kakva je bila tvoja bivša/bivši”, “Koliko dugo ste bili zajedno”, “Da li ste još uvek u kontaktu”, “Sa koliko njih si spavao/spavala”, samo su neka od pitanja sa kojima često počinje retroaktivna ljubomora.
Iako ova pitanja, kao i sve druge znakove, neretko, objašnjavamo znatiželjom, zapravo je reč o opsesivnom ponašanju. Prepoznaje se neprestanim proveravanjem profila na društvenim mrežama, stalnim poređenjem sa bivšom ljubavi. U krajnjem slučaju dolazi do tumačenja statusa ili fotografije koju je ta osoba objavila kao želju da ponovo bude sa vašim partnerom.
Takođe, retroaktivna ljubomora se manifestuje svakodnevnim zamerkama, osećajem gađenja prema partneru, odbijanjem, pa čak i mržnjom.
Retroaktivna ljubomora je toksična
Retroaktivna ljubomora je odraz nas samih. Ona proizilazi iz brige da nismo dovoljno dobri za svog partnera. Naime, manjak samopouzdanja razvija strah prema nečemu što realno ne postoji.
Sa druge strane, zbog stalnih optužbi kod partnera se javlja stid. Svestan da ništa loše nije učinio, zbog osećaja krivice počinje da se pravda za svoju prošlost. Vremenom, problemi u partnerskim odnosima se gomilaju, pa dolazi do rastanka.
Srećom, ovaj scenario možete izbeći iskrenim razgovorom. Umesto verbalnih napada, pokažite svom partneru kako njegove reči utiču na vas.
Ukoliko ne možete sami da pronađete rešenje, potražite pomoć terapeuta. Saveti psihologa pomoćiće vam ne samo da ojačate samopouzdanje, već i da naučite da negativne, nerealne misli zamenite pozitivnim.
Nemojte da dozvolite da vam prošlost kreira sadašnjost, već na vreme kontaktirajte psihološko savetovalište Sana.
Povezani Postovi
Šta je derealizacija?
Šta je derealizacija? Pitanje koje poslednjih godina sve češće postavljaju ljudi...
Posttraumatski stresni poremećaj
Posttraumatski stresni poremećaj ili PTSP predstavlja odloženu ili produženu...
Strah od letenja – Aerofobija
Strah od letenja ili aerofobija je iracionalan strah od letenja, koji u značajnoj...