Moć pisanja
Moć pisanja je ogromna!
Iako moderno doba karakteriše visok stepen digatalizacije, pisanje je više od pukog kodiranja znakova i kucanja reči. Gotovo svakog dana pošaljemo veliki broj poslovnih mailova i sms poruka, dok je ćaskanje putem društvenih mreža postalo obavezni ritual svakog od nas.
Međutim, šta je sa rečima napisanim rukom, a ne na računarima i mobilnim telefonima? Vekovima je pisanje rušilo vlade, osvajalo srca voljenih i lečilo slomljenu dušu. Ipak, najveća moć pisanja se krije u uticaju na osobu koja je zapisala svoje misli, ideje i osećanja, pri tome, ne morate biti književnik. Dovoljno je da na papir prenesete sve što je u vašem umu i vrlo brzo uvidećete kako reči blagotvorno deluju na vaš celokupni život.
Pisanje vam danosi napredak u karijeri
Mnogi menadžeri smatraju da je pisanje presudan deo za ostvarivanje uspeha čitavog tima. Samim tim u njemu leži i odgovor na pitanje kako povećati produktivnost.
Kolika je moć pisanja u poslovnom svetu najbolje je pokazao Jeff Bezos. Izvršni direktor Amazona insistira da napisane reči zamene druge oblike komunikacije kako bi se sastanci najefikasnije iskoristili. Umesto neposrednog razgovora, koje je praćeno neprekidnim prekidanjem saradnika tokom izlaganja, on zahteva da viši rukovodioci u Amazonu svoje ideje napišu detaljno, u kompletnim, smislenim rečenicama. Na taj način ne samo da imaju jasni uvid u njih, već su podstaknuti na dublje razmišljanje o isplativosti realizacije.
Zapravo, svaki zaposleni, a ne samo menadžeri, treba da se posveti pisanju. Ono probuđuje maštu i razvija kreativnost. Ujedno, uči nas boljem i pravilnijem izražavanju, u odnosu na kratke viber poruke.
Stručnjaci savetuju da su večernji časovi idealno vreme za pisanje. Tokom odmora vaš um je oslobođen svih negativnih uticaja i usredsređeniji na nove vidike, mada dobre misli nemojte odlagati, već ih odmah zapišite bez obzira koje je doba dana.
Pisanje nam pomaže da bolje upoznamo sebe same
Čovek je emocionalno biće. Svakog dana kroz naš um prođu automatske misli koje su prožete emocijama. Često nismo ni svesni njihovog postojanja, ali to ne znači da ne deluju na naše postupke. Zato moramo da ih prepoznamo, tj. da ih prilagodimo i učinimo realističnim, a to ćemo najlakše učiniti pisanjem.
Imajte u vidu da svaka napisana reč otkriva delić vas samih, čak i najjednostavnija misao koja nam padne na pamet u toku dana. Možda će vam upravo ona pomoći da spoznate sopstveni obrazac razmišljanja.
Moć pisanja na fizičko i mentalno zdravlje
Istraživanja su pokazala da beleženje osećanja samo 15 minuta dnevno ima neverovatnu moć u borbi sa traumatičnim događajima. Zbog toga je psihoterapija uvrstila terapijsko pisanje kao tehniku za upravljenje stresom, emocionalnim preokretima u životu, ali i za kontrolu besa i nagomilane agresivosti.
Pisanje onog što ne možemo drugome da poverimo, zapravo, je put da otkrijemo ono što duboko u sebi potiskujemo. To je naročito značajno kod lečenja depresije, posttraumatskog stresnog poremećaja i kompulzije kod OKP-a.
Moć pisanja sa uma prenosi se na čitavo telo, jačajući imuni sistem. Napisane reči donose bolji san, poboljšavaju fiziologiju mozga, ublažavaju gastrointestinalne poremećaje, pa i mnoge hronične bolesti.
Ukoliko ne znate kako da počnete sa pisanjem svojih misli potražite savet u psihološkom savetovalištu Sana.
Povezani Postovi
Poremećaj pažnje i hiperaktivnost kod odraslih
Poremećaj pažnje i hiperaktivnost kod odraslih predstavlja razvojni poremećaj...
Nema ništa loše u tome biti singl – Oslobađanje srama i stigma
Biti singl i dalje je stigmatizovan pojam. Iako živimo u modernom društvu postoji...
Organizacijom protiv stresa
vreme čitanja: 8 minuta (U sledećem tekstom možete naći praktične savete...
Najčešće kompulzije kod OKP-a
Kompulzije kod OKP-a predstavljaju jednu od 2 komponente ovog psihičkog...