Kriza srednjih godina
Kriza srednjih godina za mnoge ljude je sastavni deo života.
Starenje je prirodni proces, koji ne možemo da izbegnemo. Međutim, mnogi ga doživljajaju na različite načine.
Zapravo, čitav životni put čoveka je ispreplatan usponima i padovima, srećnim i tužnim trenucima. I dok se u 20-im osećamo poletno i ispunjeno, kako godine prolaze ova osećanja se polako smanjuju. Zamenjuje ih nemir, a često i nezadovoljstvom samim sobom. Ulaskom u treće doba nalazimo potrebni mir, pa se polako vraća i sreća u naše živote.
Šta je kriza srednjih godina i zašto nastaje baš tada otkriva vam u ovom blogu psihološko savetovalište Sana.
Da li kriza srednjih godina postoji ili je samo mit?
Iako pojedini ljudi smatraju da je kriza srednjih godina izmišljeni problem, ovaj fenomen zaista postoji. Termin je u nauku uveo kanadski psihijatar Elliott Jaques 1965. godine.
Pojava je opisana kao psihološka kriza tranzicije identiteta. Izazvana je događajima koji naglašavaju starenje, neizbežnu smrtnost i propuštene prilike za uspehom.
Naime, srednje godine donose mudrost i iskustvo, ali i svest da mladost ne može da se vrati. Suočeni sa takvim razmišljanjem neretko na površinu isplivaju potisnuti strahovi, neostvarene želje i nagomilani problemi. U stalnoj trci za životom mnogi požele da potisnu prošlost i krenu sasvim novim putem.
Kriza srednjih godina, obično, je uslovljena velikim životnim promena, kao što smrt drage osobe, nezadovoljstvo na poslu ili, pak, osamostaljivanje dece. Tako da ona, zapravo, prikriva anksioznost, depresiju i sindrom praznog gnezda.
Kriza srednjih godina, najčešće, se vezuje za jači pol
Kod muškaraca kriza srednjih godina nastaje u 43. godini i može da traje od 3 do 10 godina. Karakterišu je drugačije ponašanje prema poslu, prijateljima, nova razmišljanja, navike, pa i stil oblačenja. Odjednom, vaš muškarac postaje neko kog uopšte ne poznajete. Dok u pojedinim slučajevima može vas podsetiti na čoveka u kog ste se zaljubile pre dvadesetak godina.
Prvi znak da je nastupila kriza srednjih godina jeste dosada, te na vrhuncu karijere ne znaju kako dalje. Kao rezultat ovog stanja javlja se želja za promenama – počev od posla, pa do hobija. U nastojanju da živi punim plućima, muškarac počinje da ostvaruje svoje želje iz mladosti. Skakanje padobranom i razni ekstremni sportovi, trošenje velike količine novca, potpuna promena izgleda, jasno ukazuju da se vaš dragi našao u problemu.
Nažalost, krizu srednjih godina prate i problemi u partnerskim odnosima. Sa njima dolaze i bračne afere sa znatno mlađim ženama, koje čine da se ponovo osećaju poželjno i vraćaju im poljuljano samopouzdanje.
Da li se kriza srednjih godina javlja i kod žena?
Kriza srednjih godina kod žena razvija se u 44. godini i traje mnogo kraće nego kod muškaraca – od 2 do 5 godina.
S obzirom da je povezana sa menopauzom, tj. hormonalnim promenama, prepoznaje se po psihosomatskim smetnjama. Javljaju se problemi sa spavanjem. Čak i prave spavalice počinju da se bude u toku noći, a glavobolje i bolovi se ne smiruju ni posle terapije. Žene u ovim godinama idu u dve krajnosti. I dok su jedne preopterećene svojim izgledom i provode sate ispred ogledala tražeći nove bore, druge potpuno zanemaruju svoje telo, pa dolazi i do gomilanja kilograma.
Kriza izaziva opadanje seksualnog interesovanja, a pojačavanje osećaja da su najbolje godine prošle, pa misli o samoubistvu nisu retkost kod pripadnica lepšeg pola.
Kako pobediti krizu srednjih godina?
Svaki psiholog savetuje da prihvatite ovu fazu kao normalni tok. Trudite se da budete što više aktivni, da se družite i pre svega, da pronađete stvari koje će vas učiniti srećnim. Da biste prebrodili krizu neohodna je podrška voljene osobe.
Ukoliko ne možete sami da se izborite sa problemom, potražite profesionalnu pomoć u psihološkom savetovalištu Sana.
Povezani Postovi
Kako povećati produktivnost?
Kako povećati produktivnost? Pitanje koje postavljaju ne samo direktori, već i...
Strah od mraka – Niktofobija
Strah od mraka je jedan od najčešćih strahova kod dece. Spada u normalnu fazu...
Pobednički i gubitnički stav
Pobednički i gubitnički stav su, prema definiciji “tendencija da se misli, oseća...
Na koji način nezdrave veze utiču na nas?
Nezdrave veze postale su česta pojava kako među mladim parovima, tako i onima...