Bipolarni poremećaj
Bipolarni poremećaj je stanje mentalno narušenog zdravlja koje izaziva ekstremne promene raspoloženja.
Karakterističan je po tome što izaziva promene koje idu od ekstremne radosti i raspoloženja pa sve do stanja kao što je teška depresija.
Osobe koje pate od ovog poremećaja u stanju depresije su tužni i bezvoljni, nezainteresovani za društveni život i bilo kakve aktivnosti. Kada su raspoloženi, njihovo raspoloženje ide do ekstremne razdražljivosti i euforije.
Ove promene raspoloženja utiču na sve društvene aspekte,na spavanje, dnevne aktivnosti, učenje i sposobnost da jasno i zdravorazumski razmišljaju.
Iako je bipolarni poremećaj doživotno stanje, on se uz pomoć terapije može veoma dobro kontrolisati.
Psihološko savetovalište je dobra polazna tačka a psiholog je osoba koja će vam na putu oporavka biti najpotrebnija.
Bipolarni poremećaj – Simptomi
Postoji nekoliko tipova bipolarnog poremećaja. Oni uključuju maniju, hipomaniju i depresiju.
Simptomi izazivaju nepredvidive promene u raspoloženju i ponašanju, što doprinosi tome da osobe ne mogu normalno i nesmetano da funkcionišu.
Sam bipolarni poremećaj ima barem jednu maničnu epizodu. Ona predhodi ili sledi hipomaničnim ili velikim depresivnim epizodama. U težim slučajevima može izazvati i beg iz stvarnosti tj.psihoze.
Poremećaji koji su srodni sa bipolarnim mogu biti izazvani i konzumiranjem lekova, alkohola ili zbog nekog zdravstvenog stanja.
Iako se bipolarni poremećaj može javiti u bilo kom uzrastu, tipično za njega je da se dijagnostifikuje u tinejdžerskim godinama ili u ranim 20-im.
Simptomi variraju od osobe do osobe, i sa protekom vremena mogu se menjati.
Manija i hipomanija
Manija i hipomanija su dve različite epizode koje se javljaju u okviru bipolarnog poremećaja.
Manija je teža od hipomanije i izaziva zapaženije probleme u rutinskim dnevnim aktivnostima. Na poslu, u školi i u društvenim aktivnostima. Takođe može da prouzrokuje i brojne probleme u partnerskim odnosima. U težim slučajevima dovodi do psihoza i tada zahteva hitnu hospitalizaciju.
Obično manjija i hipomanija uključuju sledeće simptome:
Nenormalan optimizam,
Povećanu energiju,
Preterani osećaj blagostanja i samopouzdanja,
Smanjenu potrebu za snom,
Neobičnu pričljivost,
Smušenost,
Loše odlučivanje…
Bilolarni poremećaj i velike depresivne epizode
Glavna depresivna epizoda podrazumeva simptome koji su dovoljno jaki da prouzrokuje primetne teškoće u dnevnim aktivnostima.
Ova epizoda obuhvata pet ili više simptoma. Neki od njih su: depresivno raspoloženje, osećaj tuge, praznine, beznadežnosti i česta potreba za plakanjem.
Okolina tada primećuje gubitak interesa i nemogućnost uživanja u normalnim životnim stvarima. Ovakvo stanje može biti praćeno i naglim gubitkom kilograma ili pak primetnim povećanjem telesne težine.
Nesanica , uznemirenost, umor, gubitak energije, osećaj bezvrednosti, neodlučnost, smanjena sposobnost razmišljanja i koncentracije, pa čak planiranje i pokušaji samoubistva, samo su neki simptomi velike depresivne epizode.
Bipolarni poremećaj – Prvi simptomi kod tinejdžerara
Kod tinejdžera je veoma teško postaviti dijagnozu bipolarnog poremećaja. Promene se često pripisuju pubertetu i fazi odrastanja.
Međutim depresivne, manične i hipomanične epizode mogu biti prvi znaci upozorenja!
Bipolarni poremećaj kod tinejdžera obuhvata nagle promene raspoloženja koje se razikuju od uobičajenih i na koje roditelji treba na vreme da reaguju.
Kada je potrebno obratiti se lekaru?
Uprkos periodima i epizodama raspoloženja ljudi koji imaju bipolarni poremećaj imaju problem, jer njihova emocionalna nestabilnost remeni njihove živote i živote njihovih najbližih.
Zato je potrebno potražiti pomoć na vreme, dok postoji šansa da drže svoj život pod kontrolom.
Česta je pojava da osobe koje pate od bipolarnog poremećaja uživaju u svojim epizodama euforije i raspoloženja, ali ona gotovo uvek budu praćena emocionalnim lomovima, koja ih ostvavljaju u depresiji i problemima uzrokovanim njihovim nepromišljenim potezima.
Psihološko savetovalište Sana je tu da vam pomogne.
Bipolarni poremećaj neće proći sam po sebi. Stručna pomoć i razgovori, uz odgovarajuću terapiju pomoći će vam da svoje simptome držite pod kontrolom.
Povezani Postovi
Strah od žena – Zašto se javlja i kako se leči?
Strah od žena, verovali ili ne, postoji. Ginofobija, kako se stručno naziva,...
Muška postporođajna depresija
Muška postporođajna depresija je česta pojava kod parova. Rođenje deteta je...
Fight or flight
Fight or flight pomoći će vam da prebrodite stresne situacije. Savremen način...
Pet načina da postanete mentalno jači
Pet načina da postanete mentalno jači doneće vam kvalitetniji život....