Pomodoro tehnika učenja
Pomodoro tehnika učenja daje najbolje rezultate u savladavanju novih znanja i veština.
Važan segment u našem životu jeste učenje. Međutim, ma koliko bili posvećeni tome ponekad se čini da nam ne ide od ruke. Deluje da smo proveli čitav dan nad knjigom, a nismo stigli da savladamo ni trećinu predviđenog gradiva. Razlog za to jesu pametni telefoni, društvene mreže i druga sredstva za odvlačenje pažnje, te ne čudi što prokrastinacija predstavlja sve češću pojavu kod mladih. Sa njom se javljaju i stres i opadanje produktivnosti, iako nastojimo da dodatnim naporom završimo sve obaveze.
Srećom, postoji pomodoro tehnika učenja koja će vam pomoći da se izborite sa ovim problemom. Zahvaljujući njoj ne samo da je učenje brže, već i efikasnije. U čemu se ona sastoji otkriva vam psihološko savetovalište Sana.
Šta je pomodoro tehnika učenja?
Pomodoro tehniku učenja razvio je Francesco Cirillo za vreme svojih studija kasnih 80-ih godina. Njegov cilj je bio da pronađe način da poboljša koncentraciju i fokus studenata. Odnosno da ih motiviše da manje vremena provode u učenju, ali da stignu da obave sve zadatke na vreme.
Francesco je u tu svrhu iskoristio mali kuhinjski alat – tajmer u obliku paradajza, pa odatle je i tehnika učenja dobila ime. Međutm, pomodoro tajmer je samo osnova za organizaciju vremena. Umesto njega možete koristiti i običan sat ili pametni telefon, jer u svojim osnovim opcijama ima funkciju odbrojavanja. Takođe, možete na AppStore i Google Play preuzeti besplatnu pomodoro aplikaciju koja će vam pomoći da na pravi način iskoristite vreme predviđeno za učenje.
Kako funkcioniše pomodoro tehnika učenja?
Pomodoro je, zapravo, tehnika upravljanja vremenom. Naime, glavna kočnica u učenju jeste često prekidanje, pa je Francesco nastojao da pronađe optimalnu dužinu u kojoj ćemo maksimalno biti produktivni.
Prema njemu to su 25 minuta. Nakon isteka ovog vremena sledi pauza od 5 minuta. Ona je obavezna čak i ako zadatak nije završen. Ukoliko je, pak, sve obavljeno pre roka, sa pauzom ne treba započeti, već preostalo vreme iskoristite za proveru onoga što ste uradili i eventualno ispravljanje grešaka. Kada se završe 4 pomodora, tj. 4 intervala od 25 minuta obavezna je duža pauza od pola sata.
Da biste lakše primenili pomodoro tehniku učenja potreban vam je plan. To znači da je neophodno da napravite listu zadataka koje morate da obavite u toku dana. Pri tome teške i komplikovane podelite na nekoliko manjih, dok sitnije, koje verovatno ne zahtevaju period od 25 minuta, možete grupisati u jednu celinu. Tek onda možete pristupi učenju.
Imajte u vidu da nikako ne smete da prekidate interval od 25 minuta. U suprotnom tehnika neće doneti željene rezultate.
Koje su prednosti ovog učenja?
Pomodoro tehnika učenja je pravo rešenje za neorganizovane osobe, kao i one sa lošim radnim navikama. Mada je mogu primenjivati i ljudi koji obavljaju više poslova sami, poput dizajnera, programera i pisaca.
Kratak vremenski interval omogućava lakšu usmerenost na gradivo, dok mali predak obezbeđuju bolju produktivnost. Samim tim ostvareni rezultati su jasno vidljivi, pa je veća motivisanost za nastavak učenja.
Dobra organizacija i pridržavanjae plana, koji su u njenoj osnovi, uče nas disciplini. Što se tokom vremena pozitivno odražava na naše samopouzdanje.
Ukoliko niste sigurni kako da primenite pomodoro tehniku, psiholog Mr Ana Stamenić vam može pomoći svojim savetima.
Povezani Postovi
Nema ništa loše u tome biti singl – Oslobađanje srama i stigma
Biti singl i dalje je stigmatizovan pojam. Iako živimo u modernom društvu postoji...
Kako razrešiti konflikte u vezi?
U sledećem tekstu pročitajte koji su najčešći uzroci konflikta u vezama? Kako...
Ko su visoko senzitivne osobe?
Visoko senzitivne osobe su one osobe čiji je nervni sistem pojačano osetljiv na...
Deluzije – Zašto se javljaju i koje vrste postoje?
Deluzije predstavljaju uverenje koje je očigledno lažno i koje ukazuje na...