Dolazak bebe i promene koje donosi
Dolazak bebe je najlepši događaj u životu svake osobe, on je prirodan nastavak veze. Zapravo, rođenje deteta je kruna ljubavi dvoje ljudi koja se sa nestrpljenjem očekuje.
Iako je malo biće unelo neizmernu radost u dom i ispunilo srca roditelja, mnogi od njih nisu spremni da prihvate promene koje nastaju u braku, pa i u međusobnim odnosima. Studija Gotman instituta pokazala je da čak 67 odsto parova smatra da je u braku došlo do udaljavanja i manjeg uživanja neposredno posle rođenja deteta. Da ljubavni problemi mogu da se pretvore u ozbiljnu krizu, tzv. “baby clash” potvrđuje i činjenica da mnogi parovi ne uspeju da se izbore sa promenama, pa razvod postaje neminovnost.
Zašto dolazak bebe toliko utiču na brak otkriva vam psihološko savetovalište Sana.
Dolazak bebe postavlja nove prioritete
Dolazak bebe je novo, neverovatno iskustvo. I dok su promene sa jedne strane prijatne i ispunjene najdubljim emocijama, sa druge mogu biti frustrirajuće i teške. Jer, stvoriti, vaspitati i pripremiti za život jedno biće je najvažniji i najodgovorniji zadatak sa kojim ćemo se ikada suočiti, pa ne čudi što se javlja anksioznost u trudnoći. Odnosno, preterana briga još pre nego što upoznate najmlađeg člana porodice.
Ma koliko se pripremali za roditeljstvo, ni mame ni tate ne mogu tačno da znaju šta ih očekuje sve dok beba ne stigne kući. Kursevi koje ste zajedno prošli, knjige koje ste pročitali i svi saveti iskusnih rođaka i prijatelja često ostaju po strani. Razlog tome leži u činjenici da je svako dete različito, pa je i period privikavanja na novonastalu situaciju drugačiji.
Ipak, jedno jeste zajedničko svakoj porodici – promena prioriteta, vrednosti i stavova. Dolazak bebe uslovljava promene i vas samih, nije redak slučaj da ćete se u pojedinim momentima zapitati ko ste sada vi i ko je vaš partner. Naročita kada individualne promene, kao i prilagođavanje ne idu u istom smeru.
Dolazak bebe donosi novu vrstu ljubavi
Verovali ili ne, dete ćete voleti više od partnera. Svakako, u pitanju su 2 različite ljubavi, ali intenzitet osećanja koji osećate prema malenom biću je mnogi jači, pa se sa pravom kaže da je “roditeljska ljubav jedina bezuslovna ljubav”.
Nažalost, neke osobe ne mogu da prihvate da više nisu na prvom mestu svom partneru, niti da su jedno drugom ceo svet.
Kao posledica toga dolazi do takmičenja sa bebom za ljubav i naklonost drugog roditelja. Mada nije isključeno da se, zbog nedovoljne pažnje, javi potpuna nezainteresovanost i povlačenje u sebe, pa i postporođajna depresija.
Dolazak bebe označava promene u društvenom životu
Britanski psiholog Džon Bler naglašava da je beba “gospodar roditeljskog vremena”. To znači da će vam novi član porodice “diktirati” tempo obaveza u toku dana, kao i raspored spavanja. Zaista, neprospavane noći zbog poslovnih obaveza ili ludog provoda ne mogu se meriti sa umorom koji je izazvan plačem, grčevima i višesatnim ljuljanjem. Nedostatak sna učiniće vas razdražljivim, nervoznim i manje raspoloženim da se posvetite partneru.
Dolazak bebe drastično utiče i na slobodno vreme. Čak i kada prihvatite kafu sa prijateljima može se desiti da zakasnite ili uopšte ne stignete na zakazani dogovor, jer sa mališanima nemoguće je isplanirati izlazak iz kuće.
Da bi prve mesece roditeljskog života pamtili po lepim uspomenama, veoma je važna dobra organizacija i rasporedela poslova sa partnerom. Ukoliko, pak, ne možete sami da prevaziđete probleme roditeljstva psihološko savetovalište Sana vam može pomoći.
Povezani Postovi
Koji su fizički simptomi anksioznosti i kako se izboriti sa njima?
Anksioznost je prirodna emocionalna reakcija na stres, nezvesnost ili...
Predmenstrualni disforični poremećaj
Predmenstrualni disforični poremećaj je poremećaj raspoloženja koji karakterišu...
Frustracija – Zašto se javlja i kako se nositi sa njom?
Frustracija predstavlja vrstu emocionalne reakcije na stres. Savremeno doba...