Pobednički i gubitnički stav
Pobednički i gubitnički stav su, prema definiciji “tendencija da se misli, oseća i postupa na određen način u odnosu prema ljudima ili u odnosu na neki problem”. To je mentalna spremnost čoveka da u određenoj situaciji reaguje pozitivno ili negativno.
U nekim aspektima, život je kao igra, i to prilično velika igra. Iako je cilj svake igre pobeda ne znači nužno da ona zavisi od sreće i talenta. U velikoj meri na nju utiče i sam stav igrača. Baš kao što je to istakao Thomas Jefferson: “Ništa na svetu ne može sprečiti čoveka koji ima pravi mentalni stav da postigne svoj cilj. Niti išta može pomoći onome sa pogrešnim”. To znači da ćete uz samopouzdanje, odlučnost, pa i nadu istrajati u svakoj prepreci, dok sa pogrešnm pogledom na situaciju, bez obzira kakvu podršku imali, poraz je neizbežan.
U čemu se ogledaju pobednički i gubitnički stav otkriva vam psihološko savetovalište Sana.
Kako se razvijaju pobednički i gubitnički stav?
Mnogi ljudi misle da su pobednički i gubitnički stav urođeni. Svakako, genetika igra važnu ulogu u karakteristikama ličnosti, međutim, nije presudna. Najveći uticaj imaju vaspitanje, iskustvo i okuženje. Odnosno, ponašanje roditelja i njihove misle, od najranijeg detinjstva, formiraju naš svet. Na osnovu njih razvija se, kasnije, naš odnos prema novcu, porodici, prijateljima, čitavom životu. Što uključuje i pobednički i gubitnički stav.
Koliki uticaj imaju roditelji na decu najbolje se ogleda u omladinskim sportovima. Deca u školskom uzrastu još uvek nisu razvila mentalnu izdržljivost za suočavanje sa gubitkom, pa za njih poraz može biti veoma traumatičan. Posebno ako nemaju podršku i razumevanje roditelja u tim trenucima. Takvo negativno iskustvo neretko vodi ka novim porazima i novom pristisku okoline, a na osnovu njega se formira i gubitnički stav za svaki životni segment.
Kako se prepoznaju pobednički i gubitnički stav?
Pobednički stav karakterišu duguročni ciljevi, tj. planiranje budućnosti. Od planova se ne odustaje čak i kada postignuti rezultati nisu zadovoljavajući, jer su oni samo jedan od koraka koji vodi ka cilju.
Za razliku od pobedničkog razmišljanja gubitnički stav se prepoznaje po fokusiranju isključivo na kratkoročne ciljeve, sa velikim osvrtom na prošlost. Naime, osobe sa ovakvim stavom umanjuju postignute rezultate, pa i pobede, verujući da je svaki dalja akcija osuđena na propast. Manjak samopouzdanja i obezvređivanje sopstvenih kvaliteta je opasna kočnica u napredovanju i razvoju.
Kako gubitnički stav pretvoriti u pobednički?
Da biste iz gubitničkog stava razvili pobednički morate, najpre, da otklonite strah od donošenja pogrešnih odluka. To ćete postići ukoliko jasno sagledate svoje mogućnosti, zatim na osnovu njih postavite i ciljeve, kao i akcije koje će vas dovesti do tih ciljeva.
Takođe, neophodno je da naučite da prihvatate svoje greške. Upravo je ovo glavna osobina pobednika jer, ove osobe žive u sadašnjosti, dok prošlost koriste na produktivan način. Prethodno učinjena dela i doživljeni neuspeh im služi za učenje kako se ne bi ponovio, analizirajući ih oni, zapravo, postavljaju nove ciljeve za budućnost.
Ukoliko mislite da vam ništa ne ide od ruke ili, pak, da niste “rođeni pod srećnom zvezdom” klinički psiholog Mr Ana Gligorić pomoći će vam da se oslobodite negativnog stava kako biste iskoristili svoj potencijal.
Povezani Postovi
Nomofobija – Strah od gubitka telefona
Nomofobija je novi oblik poremećaja koji je registrovan poslednjih godina, te se...
Strah od vode – Zašto se javlja i kako se leči?
Strah od vode, tj. akvafobija kako se stručno naziva, predstavlja iracionalan...
Osećaj krivice – Kako se izboriti sa nezdravim osećajem krivice?
Osećaj krivice se definiše kao osećaj samosvesnosti i osećaj uznemirenosti zbog...