
Kako razrešiti konflikte u vezi?
U sledećem tekstu pročitajte koji su najčešći uzroci konflikta u vezama? Kako partneri u zdravim vezama izlaze na kraj sa nesuglasicama i pročitajte praktične savete za konstruktivno rešavanje problema. Svaki par ima nesuglasice i konflikte. Najčešći razlozi su novac, deca i seksualni odnosi.
U većini parova imate jednog partnera koji je štedljiv i drugog koji više troši novac. Jedan partner želi više odnosa, dok drugi i ne toliko, jedan partner je popustljiviji prema detetovim željama i ograničenjima istih, dok je drugi strožiji.
Ali ključ zdrave veze nije odsustvo svađa, već uspešno prevladavanje konflikata i razlika. Partneri u zdravim vezama nalaze konstruktivno rešenje i poštuju razlike koje imaju.
Kako to rade?
Neki odluče da se odvoje na par sati kako bi razmislili i kako bi smirili strasti.
Ali nakon toga morate popričati o tome. Kada ste se smirili, nemojte dozvoliti da samo pređete preko konflikta bez razrešenja. To što su se obe strane smirile ne znači da neslaganja nije ni bilo. Nemojte se zavaravati, nerazrešene stvari kad tad ponovo isplivaju i sve ih je teže rešiti.
Nemojte stavljati probleme sa strane i gomilati ih. Nije dobro iz više razloga.
1. Fizički se ugrožavate, boleće Vas želudac i Vaš organizam će patiti iznutra zbog nagomilanog stresa koji gutate, a ne rešavate ga.
2. Partner ne zna kako se stvarno osećate, ima iluzornu sliku da Vam sve odgovara u vezi.
3. Kada kasno progovorite o problemu, teže je rešiti ga. Ako Vam neko ponašanje kod partnera smeta, recite mu što pre, dok ne pređe u naviku. Ako dugo prećutkujete nešto, kasnije nije lako reći i odgovoriti na pitanje: „Kako ti to odjednom smeta, kada ranije nije?“. A jeste Vam smetalo i ranije, ali ste dozvolili da raste. Ako Vam nešto smeta recite Vašem partneru, koliko god Vam neprijatno ili teško bilo. Sve je lakše u početku rešiti.
Patneri koji su u zdravoj vezi, svako neslaganje koriste kao priliku da očvrsnu i unaprede svoju vezu.
Ne morate se slagati sa svim stavovima Vašeg partnera, ali morate razumeti njega, njegove potrebe, njegove vrednosti i stavove. Morate sve to poštovati, ali naravno očekivati isto i Vi od njega.
Konflikt nije rušenje mira ili prilika da dokažete nadmoć nad partnerom, da ga pobedite argumentima, već da se čujete, da razrešite neke nesuglasice, da promenite nešto, ali i da tražite od partnera neku promenu, ako ste oboje voljni da sačuvate vezu.
Ne smete nikada ignorisati viđenje Vašeg partnera, pa iako Vam se ne sviđa nešto što kaže, razmislite dobro. Vi sebe ne vidite spolja i jako je teško priznati sebi svoje mane, uzmite u obzir da je Vaš partner bar nešto u pravu. Iako možda misli sasvim suprotno od Vas, to ne znači da je to netačno, poštujte njegovo mišljenje.
Prihvatite da ste i Vi doprineli konfliktu. Nije samo partner kriv za Vaša neslaganja. Lakše je okriviti nekog drugog, ali za svaku svađu je potrebno dvoje. Možda niste ništa uradili trenutno, ali verovatno jeste ranije.
Takođe, partneri koji su u zdravoj vezi imaju privatnost, ne u smislu tajni, već prosto vreme za sebe i svoje hobije. Imaju zajedničke, ali imaju i svoje rituale koji nisu vezani za partnera.
Kada se raspravljate, budite pošteni. Nemojte zadavati niske udarce, pominjati stvari koje ste prevazišli (ako ih spominjete i dalje niste ih prevazišli), nemojte vređati partnera, nemojte reći nešto zbog čega će Vam biti žao kasnije. Reči ostaju, iako ste ih rekli u afektu, vodite računa o njima.
Držite se teme i ne budite sarkastični i omalovažavajući. Saslušajte partnerove argumente i iznesite svoje. Stvarno slušajte. Posvetite pažnju njegovim rečima, ne upadajte u reč i ne ispravljajte dok nije Vaš red da govorite. Pokušajte da vidite stvari njegovim očima.
Nakon svađe, partneri se pomire, ukoliko je jedna strana pogrešila, nije joj problem da se izvini. Niko nije pobednik, ni gubitnik, ali je važno da je svako ispoštovan i da je svako dobio šansu da se izrazi.
Saveti za rešavanje konfliktnih situacija:
Dogovorite vreme kada ćete popričati o problemu. Na primer, kada oboje dođete sa posla, promišljeno i hladne glave popričajte, a ne u žučnoj raspravi. Naravno, ako se partner slaže, ako ne, dogovorite neki termin koji oboma odgovara.
Pričajte u svoje ime. Dakle, „ja mislim“, „ja osećam“, „ja želim“, itd. Ne optužujte partnera, ne napadajte. Ne počinjite sa „ti si rekao nešto“, „ti si uradio nešto“, „ti nisi uradio nešto“ itd. Probudićete kod partnera potrebu da se brani, jer je napadnut. A problem na taj način nećete rešiti.
Stavite se u kožu svog partnera. Pokušajte da vidite njegovu perspektivu. Kako biste se Vi osećali u datoj situaciji? Kako biste reagovali? Šta biste uradili?
Odmah rešavajte problem. Ne u smislu momentalno, možete kao što sam već rekla dogovoriti se sa partnerom da popričate uveče na miru, ili u nekom drugom skorijem terminu. Ali nemojte preskočiti razgovor i čekati da se problem ponovi, ili se praviti da problema nije ni bilo jer Vas je strah od suočavanja, tj ishoda.
Jako često se dešava da jedan partner stalno popušta iz straha od gubitka veze, ali razmislite onda kakvu vezu zapravo imate? Šta će se dogoditi kada jednom ne popustite? Ne dozvolite da samo Vi održavate Vašu vezu, to je uvek posao za dvoje. Ako jedan obavlja sve, a drugi ništa, to nije zdrava veza i nema pravog zajedništva.
Budite zahvalni partneru ako je bio iskren prema Vama, nemojte se osećati loše zbog toga što niste savršeni. Niko nije savršen. Pokušajte da usvojite nešto, ako uvidite da je u pravu. Partner koji Vas voli sigurno će ceniti Vaš trud.
Ako se pravilno pristupi konfliktu, on neće ugroziti vezu, već će pružiti šansu partnerima da otkriju problem, da rade na njemu, da poboljšaju nešto i nastave vezu na zdrav način.
Ili nekada da uvide da ne mogu više zajedno i odluče da se rastanu i pruže jedno drugom šansu za sreću sa nekim drugim.
Naravno, ukoliko ne možete da se usaglasite sa partnerom i otvoreno razgovarate, uvek postoji rešenje da nas kontaktirate kako bismo to zajedno pokušali u okviru partnerskog savetovanja.
Vaša Sana
Ana Stamenić
+ 381 66 13 02 15
sana@psihološkosavetovanje.rs
www.psiholoskosavetovanje.rs
Povezani Postovi
Faze prihvatanja bolesti
Faze prihvatanja bolesti predstavljaju karakteristične reakcije kroz koje prolazi...
Strah od promene – Zašto nastaje?
Strah od promene je česta pojava među ljudima širom sveta. Moderno doba...
Strah od zubara
Strah od zubara je česta pojava. Procenjuje se da preko 75 odsto svetske...
Atelofobija – Strah od nesavršenstva
Atelofobija predstavlja iracionalni strah od nesavršenstva. Svi imamo dane...