Kako da pomognete osobi sa paničnim napadima?
U sledećem tekstu možete pronaći savete kako da se postavite prema bliskoj osobi koja ima panične napade, kao i šta da nikako ne radite. Takođe možete pročitati više o tehnikama koje možete da predložite osobi da primeni kako bi se izborila sa paničnim napadima.
Panični napadi veoma su zastrašujući za osobe koje ih preživljavaju, ali veoma su stresni i za njihove bliske osobe koje ne znaju šta da urade da im pomognu.
U ovom tekstu želim da Vam dam savet kako da se postavite prema bliskoj osobi koja ima panične napade, kao i šta da nikako ne radite.
Ono što je važno da uradite je:
1. Prvo, veoma je važno da ostanete smireni. Ne dozvolite da Vas situacija i strah osobe koja ima panični napad savlada. Trudite se da budete smireni, iako niste, kako biste bili model za svoju blisku osobu i da joj tim ponašanjem šaljete indirektnu poruku da će sve biti dobro, da nije sama, da Vas ima pored sebe i da ste pribrani.
2. Drugo, budite tu. Panični napadi prolaze za maksimalno pola sata. Vašoj bliskoj osobi će mnogo pomoći ako ste tu za nju. Ne morate i ne možete ništa uraditi, ali značiće joj činjenica da ste tu i da nije sama.
3. Imajte razumevanja. Osoba koja ima panične napade u početku ide kod kardiologa i drugih specijalista tražeći njihov fiziološki uzrok. Kada konačno dobiju uput za psihologa i otkriju šta su zapravo panični napadi, nije im lako da prihvate činjenicu da mogu sami da reše taj problem, ali nemaju snage.
Trudite se da im Vi budete podrška u procesu. Pohvalite svaki napredak, svaku hrabrost da se izlože nečemu što bi po njima moglo izazvati panični napad. Kada napad prođe budite njihov glas razuma, navodite ih da se vrate u situaciju i malo racionalnije je sagledaju.
– Podsetite ih koliko su puta uspešno prebrodili napad?
– Saznajte šta misle da je ishod, šta će se dogoditi?
– Podsetite ih šta se u stvarnosti dogodilo.
Na ovaj način podsetićete ih da su već imali napade koje su prevazišli i da se njihovi strahovi i pored svih katastrofiziranja nisu obistinili. Obično osoba misli da će poludeti ili umreti. Podsetite ih da se to nije dogodilo već više puta.
Na ovaj način možda ćete uspeti da oslabite neki sledeći napad, učinite ga manje strašnim za osobu. Ili, u najboljem slučaju, može se dogoditi da do napada više ni ne dođe.
Ohrabrite osobu da potraži pomoć, pomozite joj da nađe savetnika, predočite tretmane koje ste našli, predložite neku dobru knjigu samopomoći i budite tu za nju.
Tehnike koje mogu biti korisne za lečenje paničnih napada:
Izlaganje: U savetovalištu, u naravno kontrolisanim uslovima, izazivamo panični napad, kako bismo klijenta naučili kako da se sa njim izbori.
Kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT): Učimo klijenta da misli na drugarčiji način, kako bi se i reakcija na stresnu/strašnu situaciju promenila.
Naučite više o paničnim napadima kako biste bili dobra podrška Vama bliskoj osobi koja ima panične napade. Sledeći put kada ga bude imala, bićete znatno veća podrška ako se upoznate sa činjenicama o paničnim napadima.
Nije loše, ukoliko se radi o partneru ili članu porodice, da dođete na bar jedno savetovanje sa njim. Ukoliko on to naravno želi. Dozvolite mu da bira, ali neka zna da ste mu dostupni. Budite strpljivi i podržavajući.
Sada ću Vam navesti nekoliko stvari koje nikako nemojte raditi:
1. Ne nipodaštavajte njihove napade. Iako Vama izgleda iracionalno, Vaša bliska osoba preživljava veoma stvarno osećanje panike i veoma stresne senzacije, iako razloga za to evidentno nema.
2. Ne osuđujte. Nećete im pomoći ako im govorite da su sami krivi za panične napade koje imaju. Nemojte ih terati da previše pričaju o tome, izazvaćete novi napad. Jer, kao što već znate, razmišljanje o napadu je kod osoba sa paničnim napadima upravo to što ih i izaziva.
3. Ukoliko ste otkrili šta je to što Vama bliskoj osobi izaziva napade, ne dozvolite im da izbegavaju te situacije. To izbegavanje može biti veoma štetno kasnije. Može podsticati anksioznost i povećati verovatnoću za nove napade.
Takođe, može se dogoditi da im Vi postanate štit od paničnih napada, pa da im Vaše odsustvo postane okidač za napad. Nemojte to dozvoliti ni sebi ni njima.
Usmerite ih na odgovarajuću pomoć.
Vaša Sana
Ana Stamenić
+ 381 66 13 02 15
sana@psihološkosavetovanje.rs
www.psiholoskosavetovanje.rs
Povezani Postovi
SMART ciljevi
SMART ciljevi su neophodni u životu. Uspeh na razgovoru za posao, napredovanje u...
Zbog čega se budite umorni
vreme čitanja: 3 minuta ( Da li se budite umorni i kada imate sasvim...
Baby blues
Baby blues je čest problem roditeljstva. Dolazak bebe je najradosniji događaj u...
Patološka ljubomora – Kako je prepoznati?
Patološka ljubomora, nažalost, nije retka pojava. Istraživanja pokazuju da se sa...