Saveti za uspeh na razgovoru za posao
Uspeh na razgovoru za posao ima ključnu ulogu da li će vas poslodavac angažovati ili ne. Naročito ako se ima u vidu da u savremenom dobu vlada velika konkurencija, pa je posao iz snova, zaista, teško naći.
Intervju sa poslodavcem, obično, dolazi nakon brojnih testova i krugova eliminacije. To znači da ste izabrani među malobrojnim, najboljim kandidatima koji će se suočiti da stručnim timom kompanije. Što dodatno pojačava nervozu, koja može da umanji uspeh na razgovoru za posao.
U samo pola sata ovog razgovara proći ćete tri najteža testa – test inteligencije, test ličnosti i test poznavanja posla za koji ste konkurisali. Svesni ste da popravni ne postoji, pa je veoma važno da ostavite najbolji utisak kako biste potvrdili da svojim kvalitetima zaslužujete mesto u kompaniji.
Čak i ako ste prošli mnoge selekcije i razgovore, novo ispitivanje ne čini se nimalo lakšim. Sa svakim novim intervjuom za posao upoznajete nove ljude i iznova “prodajete” sebe i svoje veštine. Nije redak slučaj da u toj situaciji steknete uvid i o svojim nedostacima i slabim stranama, koje morate da usavršite.
Tri najvažnija saveta za uspeh na razgovoru za posao otkriva vam u ovom blogu psihološko savetovalište Sana.
Uspeh na razgovoru za posao zavisi od vaše pripreme
Stručnjaci naglašavaju da se uspeh na razgovoru za posao uči. Odnosno, neophodno je da se pripremite za sopstvenu prezentaciju.
Ma koliko je vaš CV sveobuhvatan i dobro napisan, on nije dovoljno sredstvo za zaposlenje. Ipak je usmena komunikacija jedini način da pokažete kakvi ste, koliko znanja posedujete i kakav je vaš poslovni vokabular.
Najpre, morate poznavati detaljno svoj CV, kao i šta ste naveli u motivacionom pismu. Međutim, prilikom predstavljanja nemojte napamet nabrajati stavke iz biografije. Već se trudite da uz navode o zvanju i iskustvu ispričate još nešto zanimljivo o sebi, što bi moglo da vas izdvoji od drugih kandidata.
Imajte u vidu da stid i manjak samopouzdanja nisu karakteristike uspešnih ljudi. Te njima nije mesto ni na razgovoru za posao. Da biste ih izbegli pripremite odgovore na tipična pitanja. Zašto ste napustili prethodni posao? Zašto smatrate da ste pravi radnik za nas? Šta je vaša najveća slabost? Samo su neka od pitanja sa kojima se susrećemo pri svakom intervjuu. Jasni, sažeti odgovori, bazirani na konkretnim činjenicama garantuju vam uspeh na razgovoru za posao.
Uspeh na razgovoru za posao postići ćete dobrom informisanošću
Razgovor za posao treba posmatrati kao svojevrsi domaći zadatak. Pa kao i svaki, tako i ovaj morate dobro uraditi, tj. neophodno je da istražite kompaniju za koju ste konkurisali.
Prikupite što više informacija o misiji, ciljevima i najnovijim uspesima. Kao izvor za rad mogu vam poslužiti zvanični sajt, ali i nalozi kompanije na raznim društvenim mrežama.
Šta znate o našoj kompaniji, je jedno o omiljenih pitanja poslodavaca. Ako nije postavljeno, potrudite da sami to pokažete kroz razgovor. Najlakše ćete učiniti preko prikupljene informacije o uspehu ili dostignuću kompanije. Istovremeno, taj podatak iskoristite kako biste ga povezali sa svojim radnim iskustvom u datoj oblasti.
Posvetite pažnju garderobi za razgovor
Poslovni stajling je, zapravo, prvi utisak o vama. On vas predstavlja već na vratima kompanije. Zato je važno da obratite pažnju na izbor garderobe za intervju. Pre svega, mora biti čista, uredna i ispeglana.
Crno-bela kombinacija je uvek sigurno rešenje. Dok pregršt boja mogu da skrenu pažnju sa vaših veština. Kod žena je važno da je suknja pristojne dužine i, po mogućstvu, ravnog kroja. Dok nakit mora biti diskretan.
Od dodataka nemojte da zaboravite sat, jer on govori da ste tačni i da poštujete vremenske rokove. Što je važna osobina u poslovnom svetu.
Ukoliko vas trema ili napad panike blokiraju da se pokažete u pravom svetlu na razgovoru za posao, potražite pomoć psihologa Mr Ane Gligorić.
Povezani Postovi
Kako da pomognete osobi sa paničnim napadima?
U sledećem tekstu možete pronaći savete kako da se postavite prema bliskoj osobi...
Traumatsko vezivanje
Traumatsko vezivanje predstavlja psihološki odgovor na zlostavljanje. Nastaje...
Stres kod žena – Zašto se javlja i koji su simptomi?
Stres kod žena je česta pojava. Kao odgovor tela na svakodnevne događaje,...
Aspergerov sindrom – Kako da ga prepoznate kod deteta?
Aspergerov sindrom predstavlja neurobiološki poremećaj iz autističkog spektra....