Strah od javnog nastupa
Strah od javnog nastupa prema najnovijim istraživanjima je fobija koja je u savemenom društvu najviše izražena. Stručnjaci smatraju da su čak strah od smrti i strah od visine ređi strahovi.
Procenjuje se da strah od javnog nastupa ima preko 70 odsto ljudi raznih profesija, uključujući i mnoge glumce, pevače, političare i druge javne ličnosti. Iako ih svakodnevno gledamo na malim ekranima i čini se da sa lakoćom gostuju u emisijama i daju izjave novinarima, zapravo, imaju problema sa tremom.
Šta je strah od javnog nastupa?
Ma koliko imali iskustva u oblasti javnog nastupa, svaki izlazak pred publiku nosi sa sobom malu tremu. Ovaj nivo napetosti daje pozitivnu energiju kako bi izlaganje bilo uspešno.
Problem nastaje kada trema postane prevelika i dovodi do iracionalnog, čak parališućeg straha. On remeti koncentraciju i preusmerava pažnju sa zadatka, tj. sa izlaganja, na unutrašnje stanje govornika. Naime, umesto da se osoba fokusira na ono što treba da govori, ona misli na simptome svog straha.
Strah od javnog nastupa je zapravo socijalna anksioznost , a može biti ispoljena kao teškoća da se govori pred drugima, kao nedostatak veštine da se na pravi način izrazi ili kombinacija ova dva stanja, pa se, onda, javljaju kao simptomi znojenje, drhtanje glasa, ruku i celog tela, lupanje srca, knedla u grlu, otežano disanje, učestalo treptanje, zamuckivanje, nedostatak vazduha, “izveštačen” osmeh, nagon na mokrenje, dijareja, mučnina, pa čak nagon na povraćanje.
Osobe koje imaju strah od javnog nastupa vizualizuju neuspeh, razmišljaju kako će pogrešiti, kako će reći nešto što nije trebalo ili, jednostvano, neće biti zanimljivi publici. Pojedini, zamišljanju kako će publika negativno reagovati na njihov govor te će ih, čak, ismejati i kritikovati. Ove misli se najčešće javljaju pred sam nastup, mada, nije redak slučaj da se strah od javnog nastupa ispolji mnogo ranije, tj. prilikom pripreme govora.
Treba imati u vidu da strah od javnog nastupa ne zavisi od veličine skupa pred kojim se izlaže. On je prisutan i kod obraćanja na poslovnim sastancima, kada ljude treba da ubedimo ili informišemo o nečemu, pa i kada se pojedinim nadređenima lično obraćamo. Odnosno, javlja se u situacijama koja su od velikog značaja, kada želimo da ostavimo što bolji utisak.
Kako nastaje strah od javnog nastupa?
I dok za mnoge psihoze i fobije postoji genetska predodređenost, strah od javnog nastupa je kombinacija bioloških osobina nervnog sistema i sredine.
Pre svega, razvija se kao posledica ranijeg negativnog iskustva. Ako je osoba imala neuspeh u prošlosti na javnom nastupa, postoji verovatnoća da će se bojati svakog narednog. Takođe, tuđa negativna iskustva mogu da utiču negativno na ljude kod kojih je samopouzdanje na nižem nivou.
I nedostatak iskustva u javnom govoru može da stvori strah. Naročito ukoliko nije postajala dobra edukacija na ovom polju ili nisu uvežbane tehnike i veštine govorništva.
Naučnici često strah od javnog nastupa povezuju sa adolescencijom. Jer je to period kada postoji izražena potreba mladih da budu prihvaćeni u društvu. Ukoliko ne mogu da prevaziđu stresne situacije postaju anksiozniji i počinju da izbegavaju situacije koje zahtevaju socijalizaciju. U odraslom dobu ovaj problem prerasta u hronično stanje. Zato se u studijima ističe da se strah od javnog nastupa razvija već od 13. godine, mada se može prvi put pojaviti i u zrelim godinama.
Kako pobediti strah od javnog nastupa?
Kao i kod svakog problema rešenje leži u suočavanju, a da biste to postigli potrebno je postepeno izlaganje situacijama koje zahtevaju javni nastup. Na taj način stičemo iskustvo kako da budemo ubedljivi i precizni pri izlaganju.
Imajte u vidu da se dobar govornik ne rađa, već postaje isključivo vežbanjem, a u tome vam mogu pomoći saveti psihologa. Zahvaljujući njima naučićete drugačije da razmišljate i da restruktuišete svoje misli, tako će nekadašnja vizualizacija neuspeha, vremenom, preći u razmišljanje o pozitivnom ishodu.
Psiholog će vas naučiti i vežbama opuštanja. Među njima se posebno ističe tehnika disanja koja pomaže u eliminisanju telesnih simptoma treme.
Ne zaboravite ono najvažnije – niko nije savršen! I najbolji govornici ponekad pogreše, te, umesto da ste opterećeni manama, naučite kako da istaknete svoje vrline.
Psihološko savetovalište Sana je tu da vam pomogne da pobediti strah od javnog nastupa!
Povezani Postovi
Šta je visoko funkcionalna anksioznost?
Visoko funkcionalna anksioznost čest je problem savremenog doba. Istraživanja...
Ambivertna ličnost – Kako je prepoznati i koje su njene prednosti?
Ambivertna ličnost predstavlja spoj ekstrovertne i introvertne osobe. Koncept...
Razlika između psihijatra, psihologa i psihoterapeuta
Razlika između psihijatra, psihologa i psihoterapeuta je značajna. Život svakog...
Kognitivna rekonstrukcija
Kognitivna rekonstrukcija je važan deo kognitivne terapije. Sigurni smo da ne...