Neverstvo – Da li ga oprostiti?
Neverstvo predstavlja kršenje obećanja koje je dato partneru, bez obzira da li je deo bračnih zaveta ili moralnih načela u vezi.
Koliko god mislili da je neverstvo daleko od skladnih odnosa između dvoje srećno zaljubljenih, varate se. Statistički podaci pokazuju da je čak 55 odsto osoba u nekom trenutku svog života počinilo prevaru. I dok je ranijih decenija tome bio skloniji jači pol, poslednjih godina gotovo da ne postoji razlika. Podjednako varaju i žene i muškarci, samo je pitanje koga je lakše otkriti.
Kad se neverstvo dogodi, postavljaju se ozbiljna pitanja. Da li treba ostati ili je razvod bolje rešenje? Kako prevazići prevaru u vezi ili braku? Da li se može obnoviti poljuljano poverenje? Samo su neke od dilema sa kojima se suočava povređena strana.
Nažalost, samo trećina brakova i veza opstane nakon preljube. Neslavno se završavaju i odnosi sa osobama koje su bile uzrok prevare. Naime, u 3 odsto slučajave dođe do braka, ali više od polovine njih završi razvodom.
Kako pobediti neverstvo otkriva vam psihološko savetovalište Sana.
Zašto nastaje neverstvo?
U savremenom društvu, kada je uticaj društvenih mreža toliko jak, vrlo je lako preći granicu od bezazlenog flerta ka neverstvu. Upravo zato ne čudi što ova tema izaziva različita mišljenja, jer za jedne neverstvo podrazumeva isključivo fizički, intimni kontakt sa trećom osobom. Drugi, pak, pod tim smatraju i emotivnu bliskost sa suprotnim polom. Dok je trećima i romantično maštanje o nepoznatom znak za prevaru.
Čak su različita i mišljenja zašto dolazi do neverstva. Pojedini stručnjaci ističu da je ono urođeno. Odnosno, da čoveku nije u prirodi da zauvek bude u monogamnoj vezi. Ipak, psiholozi naglašavaju da je vernost stvar ličnog izbora, pa je prevara ozbiljna naznaka da ljubavni odnos ne funkcioniše dobro, ma koliko se činio savršenim.
Najčešći razlog za neverstvo jeste nedostatak snažne emotivne povezanosti. Tokom godina par je izložen brojnim negativnim faktorima iz spoljašne sredine, koji mogu da pokažu velike međusobne razlike. Nedostatak komunikacije, izbegavanje problema i nerešeni konflikti stvaraju sve veće nezadovoljstvo koje vodi ka otuđenosti.
Nije redak slučaj da emotivna povezanost nikada nije ni postajala, a da su snažna osećanja bila samo privid. Mada i lepi događaji u životu mogu da podstaknu neverstvo. Tako, na primer, muška postporođajna depresija zbog dolaska bebe instiktivno razvija potrebu kod jačeg pola da se ponovo oseti strast koju trenutno ne nalazi u svom domu.
Ponekad, manjak samopouzdanja dovodi do prevare. Naročito kada nastupi kriza srednjih godina i partner počinje da preispituje svoj dosadašnji život, uključujući ostvarene ciljeve, posao i brak.
Neverstvo boli!
Male su šanse da se iko izvuče sa prevarom. Najnovija istraživanja pokazuju da dve trećine preljubnika bude uhvaćeno.
Prve reakcije na saznanje da vas je voljeni prevario jesu neverica i šok. Njih ubrzo zamenjuju bes i osećaj gubitka. Prate ih i fizičke reakcije kao što su mučnina, glavobolja, problemi sa spavanjem i ishranom, da bi zatim usledilo stanje apatije, pad samopoštovanja i depresija.
Verovali ili ne, neverstvo pogađa i osobu koja ga je počinila. Obično se javljaju stid, kajanje, ali i strah od neizvesnog, tj. da mu partner neće oprostiti.
Neverstvo ne mora da znači kraj braka ili veze
Iako je uz gubitak bliske osobe, neverstvo jedno od najbolnijih iskustava, do oporavka može doći, pa čak se može razviti odnos sa više poverenja, posvećenosti i ljubavi.
Ipak, za oproštaj je potrebno vremena i iskrenog truda obeju strana kako bi se povratilo poverenje, samim tim i odnos razvio na novi nivo.
Ukoliko vi i vaš partner ne možete sami da prevaziđete period nakon prevare, obratiti se za pomoć kliničkom psihologu Mr Ani Gligorić koja ima dugogodišnje iskustvo u rešavanju porodičnih problema kroz partnersko savetovanje.
Povezani Postovi
Mindfulness – usmerena pažnja
Mindfulness u širem prevodu znači svesna, usmerena pažnja ili pažljiva svesnost....
Otelo sindrom -Patološka ljubomora koju ne treba olako shvatiti!
Otelo sindrom predstavlja patološku ljubomoru koja je poznata i kao morbidna ili...
Kako da pomognete anksioznoj osobi?
Kako da pomognete anksioznoj osobi? Pitanje kojim se bave ne samo stručnjaci, već...
Šta je derealizacija?
Šta je derealizacija? Pitanje koje poslednjih godina sve češće postavljaju ljudi...